Ana SayfaGündemBanka Dışı Finans 2. KGF’ye mi Alınacak?

Banka Dışı Finans 2. KGF’ye mi Alınacak?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomide oldukça büyük bir yer tutan banka dışı finans, 2017 Haziran ayına kadar gerçekleştirilen performansı kamuoyu ile paylaştı. Sektörün ikinci fazdaki KFG’den yararlanıp yararlanamayacağı kafaları karıştırıyor.

Finansal Kurumlar Birliği Başkanı, Hazine Müsteşarlığı’na doğrudan bir talepte bulunduklarını açıkladı. FKB Başkanı Mehmet Cantekin, Kredi Garanti Fonu dışında kalan kiralama ve finansman şirketlerinin, yeni bir proje olan İkinci Kredi Garanti Fonu’na dahil edilmesini ümit ettiklerini söyledi. İkinci Kredi Garanti Fonu, Halkbank müşterilerine yönelik olacak.

Mehmet Cantekin, sektörün 6 ayda elde etmiş olduğu sonuçları açıklamak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Burada ilgililerin sorularını da yanıtlayan başkan, KGF’den yararlanmayı beklediklerini ifade etti.

KGF’nin Bakanlar Kurulu’nun olumlu yönde karar almasına rağmen, 200 milyar Türk Liralık limit dahilinde banka dışı finans kurumlarının yüzde 5’lik paya aracılık etmesini kabul etmemesi de konuşuldu. 10 milyar Türk Liralık krediye aracılık edebilecek kurumlar, KGF tarafından uygulanan politikalar nedeniyle kapsam dışında kaldı. Cantekin yüzde 5 kredi vereceklerini düşündüklerini, ancak verilen oranın yalnızca binde 5 olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra Cantekin, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın uygulanabilmesi halinde büyüme oranlarında yüzde 10’luk bir artış olabileceğini de ifade etti. Finansal Kurumlar Birliği’nin KGF’deki kredi payının artırılmasını beklediklerini söyleyen Başkan, ikinci KGF’de yer almayı istediklerini söyledi.

Başkan tarafından açıklanan sonuçlara göre Ocak-Haziran ayı döneminde bankacılık dışı finans sektörü 120 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Sektördeki yıllık beklenti %20 olarak açıklandı. Mehmet Cantekin, rekabet koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine de değindi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.