Banka Dışı Finans 2. KGF’ye mi Alınacak?

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomide oldukça büyük bir yer tutan banka dışı finans, 2017 Haziran ayına kadar gerçekleştirilen performansı kamuoyu ile paylaştı. Sektörün ikinci fazdaki KFG’den yararlanıp yararlanamayacağı kafaları karıştırıyor.

Finansal Kurumlar Birliği Başkanı, Hazine Müsteşarlığı’na doğrudan bir talepte bulunduklarını açıkladı. FKB Başkanı Mehmet Cantekin, Kredi Garanti Fonu dışında kalan kiralama ve finansman şirketlerinin, yeni bir proje olan İkinci Kredi Garanti Fonu’na dahil edilmesini ümit ettiklerini söyledi. İkinci Kredi Garanti Fonu, Halkbank müşterilerine yönelik olacak.

Mehmet Cantekin, sektörün 6 ayda elde etmiş olduğu sonuçları açıklamak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Burada ilgililerin sorularını da yanıtlayan başkan, KGF’den yararlanmayı beklediklerini ifade etti.

KGF’nin Bakanlar Kurulu’nun olumlu yönde karar almasına rağmen, 200 milyar Türk Liralık limit dahilinde banka dışı finans kurumlarının yüzde 5’lik paya aracılık etmesini kabul etmemesi de konuşuldu. 10 milyar Türk Liralık krediye aracılık edebilecek kurumlar, KGF tarafından uygulanan politikalar nedeniyle kapsam dışında kaldı. Cantekin yüzde 5 kredi vereceklerini düşündüklerini, ancak verilen oranın yalnızca binde 5 olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra Cantekin, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın uygulanabilmesi halinde büyüme oranlarında yüzde 10’luk bir artış olabileceğini de ifade etti. Finansal Kurumlar Birliği’nin KGF’deki kredi payının artırılmasını beklediklerini söyleyen Başkan, ikinci KGF’de yer almayı istediklerini söyledi.

Başkan tarafından açıklanan sonuçlara göre Ocak-Haziran ayı döneminde bankacılık dışı finans sektörü 120 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Sektördeki yıllık beklenti %20 olarak açıklandı. Mehmet Cantekin, rekabet koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine de değindi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...