Bankacıyım.Net

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?, Emeklilere Kredi Veren Bankalar, Emeklilere Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

Konut Kredisi

Konut kredisi bankalar tarafından sunulmakta olan hizmetlerden birisidir.  Bu kapsamda konut kredisi almak isteyen bireyler bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir.  Konut kredisi bireylerin ihtiyacına yönelik hazırlanan kredi türlerinden birisidir.  Konut kredisi almanın bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan biri kredi çekmek isteyen müşterinin almak istediği konut fiyatının %20’sinin bankaya peşinat olarak göstermesidir.

Peşinat olarak para getiremeyen müşteriler için ise evin fiyatının %20’si değerinde başka bir ev ipotek ettirmektir. İpotek’e verilecek bu ev, kredi çeken kişinin kendine ait olma zorunluluğu yoktur. Aile, akraba, eş, dost olanların evleri de ipotek altına alınabilmektedir. 

Bu iki koşulun bulunmadığı zamanlarda bankalar tarafından kredi çekmek isteyen kişiye ekspertiz atanır ve ekspertiz evin gelir gider durumuna bakarak kredi raporu hazırlamaktadır.  Hazırlanan banka raporu kredi için yeterli ise konut kredisi alınabilmektedir. 

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Emekliler her türden krediye çekebilme imkanı bulunmaktadır.  Bu kapsam itibari ile emekli olan kişinin 80 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.  Emekli olan kişi 76 yaşında ise eğer 4 yıllık yani 48 vadeli kredi çekme imkanı bankalar tarafından sağlanmaktadır.  Bu durumda konut kredileri için emeklilere bankalar tarafından yönlendirilmiş olan ekspertizler tarafından evde olan emekli maaş miktarına bakılmaktadır.  Emekli maaşının yüksek olan emekli için konut kredisi almak mümkün iken emekli maaşı düşük olan emeklilerin konut kredisi alma imkanı bulunmamaktadır. 

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

İş Bankası,  Garanti Bankası,  Vakıfbank,  Deniz Bank,  Aktif Bank,  Halk Bank, ING Bank,  Şeker Bank ,  Ziraat Bankası emeklilere kefilsiz kredi imkanı sağlamaktadırlar. 

Emeklilere Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

Albaraka Türk Katılım,  Vakıfbank Katılım,  Ziraat KatılımKuveyt Türk Katılım BankasıTürkiye Finans Katılım Bankası.   Bu bankalar emeklilere faizsiz kredi sunan bankalardır.   Bu bankaların özelliği faiz sistemi ile çalışmamalarıdır.   Alıp satılan mal ve hizmet üzerinden kar patı ile çalışmaktadır. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin