Ana SayfaBankacılıkEmekliler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir mi?
E

-

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Konut kredisi bankalar tarafından sunulmakta olan hizmetlerden birisidir.  Bu kapsamda konut kredisi almak isteyen bireyler bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir.  Konut kredisi bireylerin ihtiyacına yönelik hazırlanan kredi türlerinden birisidir.  Konut kredisi almanın bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan biri kredi çekmek isteyen müşterinin almak istediği konut fiyatının %20’sinin bankaya peşinat olarak göstermesidir.

Peşinat olarak para getiremeyen müşteriler için ise evin fiyatının %20’si değerinde başka bir ev ipotek ettirmektir. İpotek’e verilecek bu ev, kredi çeken kişinin kendine ait olma zorunluluğu yoktur. Aile, akraba, eş, dost olanların evleri de ipotek altına alınabilmektedir.

Bu iki koşulun bulunmadığı zamanlarda bankalar tarafından kredi çekmek isteyen kişiye ekspertiz atanır ve ekspertiz evin gelir gider durumuna bakarak kredi raporu hazırlamaktadır. Hazırlanan banka raporu kredi için yeterli ise konut kredisi alınabilmektedir.

Emekliler her türden krediye çekebilme imkanı bulunmaktadır.  Bu kapsam itibari ile emekli olan kişinin 80 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Emekli olan kişi 76 yaşında ise eğer 4 yıllık yani 48 vadeli kredi çekme imkanı bankalar tarafından sağlanmaktadır.  Bu durumda konut kredileri için emeklilere bankalar tarafından yönlendirilmiş olan ekspertizler tarafından evde olan emekli maaş miktarına bakılmaktadır.  Emekli maaşının yüksek olan emekli için konut kredisi almak mümkün iken emekli maaşı düşük olan emeklilerin konut kredisi alma imkanı bulunmamaktadır.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

  • İş Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Denizbank,
  • Aktif Bank,
  • Halk Bank,
  • ING Bank,
  • Şekerbank,
  • Ziraat Bankası emeklilere kefilsiz kredi imkanı sağlamaktadırlar.

Emeklilere Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

Albaraka Türk Katılım, Vakıfbank Katılım, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası. Bu bankalar emeklilere faizsiz kredi sunan bankalardır. Bu bankaların özelliği faiz sistemi ile çalışmamalarıdır. Alıp satılan mal ve hizmet üzerinden kar patı ile çalışmaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
2,395TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol