Merkez Bankası’nın Konut Fiyatları Verileri Açıklandı!

Merkez Bankası’nın fiyatları hesaplamaya başladığı 2011 yılından bu yana İstanbul’da konut fiyatları artışı en düşük seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Hedonik Konut Fiyat Endeksi, Yeni Konutlar Fiyat Endeksi ve Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı.

HKFE’de 1 Ayda Yüzde 0.48 Artış        

Türkiye’de bulunan konutların görülebilen özelliklerinin zaman içinde izlenerek kalitenin sağladığı etkiden arındırılmış olmak üzere fiyat değişikliklerini takip etmek amacıyla hesaplanan kısa adı HKFE olan Hedonik Konut Fiyat Endeksi geçtiğimiz ağustos ayında, bir önceki ay olan temmuz ayına göre yüzde 0.48 oranında artış sağladı ve 208.87’ye yükseldi. 2016 yılının ağustos ayına göre de yüzde 9.42 oranında artış kaydeden HKFE, bahsi geçen dönemde reel olarak yüzde 1.14 oranında azaldı.

Üç Büyük İlde Konut Metrekare Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir illerinde Hedonik Fiyat Konut Endekslerinde ortaya çıkan gelişmeler değerlendirildiğinde 2017 ağustos ayında,  temmuz ayına göre İstanbul’daki azalış yüzde 0.14 oranında Ankara’daki azalış da yüzde 0.09 oranında oldu. İzmir’de ise HKFE yüzde 1.33 oranında arttı. HKFE değerleri 2016 yılının ağustos ayına göre değerlendirildiğinde İstanbul’da yüzde 5.88 oranında, Ankara’da yüzde 7.72 oranında, İzmir’de de yüzde 16.12 oranında arttığı görüldü.

İstanbul’da konut fiyatları 2017 yılının ağustos ayında yıllık bazda bakıldığında yüzde 7.05 oranında arttı. Tüketici fiyatları da aynı ayda yüzde 10.68 oranında artış sağlamıştı. İstanbul’da konut fiyatlarındaki artış geçtiğimiz 5 yıldır enflasyon oranlarının altında seyir izliyor.

İstanbul’da konut fiyatlarındaki artış hızı 2015 yılının mayıs ayında yüzde 2.90 oranında artarak zirve yapmıştı. Konut fiyatları 2014 yılının nisan ayı ile 2016 yılının şubat ayı arasında izlendiğinde geçen 23 ayda yüzde seviyesinin üzerinde olduğu görülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.