Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nın Konut Fiyatları Verileri Açıklandı!

Merkez Bankası’nın Konut Fiyatları Verileri Açıklandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası’nın fiyatları hesaplamaya başladığı 2011 yılından bu yana İstanbul’da konut fiyatları artışı en düşük seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Hedonik Konut Fiyat Endeksi, Yeni Konutlar Fiyat Endeksi ve Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı.

HKFE’de 1 Ayda Yüzde 0.48 Artış        

Türkiye’de bulunan konutların görülebilen özelliklerinin zaman içinde izlenerek kalitenin sağladığı etkiden arındırılmış olmak üzere fiyat değişikliklerini takip etmek amacıyla hesaplanan kısa adı HKFE olan Hedonik Konut Fiyat Endeksi geçtiğimiz ağustos ayında, bir önceki ay olan temmuz ayına göre yüzde 0.48 oranında artış sağladı ve 208.87’ye yükseldi. 2016 yılının ağustos ayına göre de yüzde 9.42 oranında artış kaydeden HKFE, bahsi geçen dönemde reel olarak yüzde 1.14 oranında azaldı.

Üç Büyük İlde Konut Metrekare Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir illerinde Hedonik Fiyat Konut Endekslerinde ortaya çıkan gelişmeler değerlendirildiğinde 2017 ağustos ayında,  temmuz ayına göre İstanbul’daki azalış yüzde 0.14 oranında Ankara’daki azalış da yüzde 0.09 oranında oldu. İzmir’de ise HKFE yüzde 1.33 oranında arttı. HKFE değerleri 2016 yılının ağustos ayına göre değerlendirildiğinde İstanbul’da yüzde 5.88 oranında, Ankara’da yüzde 7.72 oranında, İzmir’de de yüzde 16.12 oranında arttığı görüldü.

İstanbul’da konut fiyatları 2017 yılının ağustos ayında yıllık bazda bakıldığında yüzde 7.05 oranında arttı. Tüketici fiyatları da aynı ayda yüzde 10.68 oranında artış sağlamıştı. İstanbul’da konut fiyatlarındaki artış geçtiğimiz 5 yıldır enflasyon oranlarının altında seyir izliyor.

İstanbul’da konut fiyatlarındaki artış hızı 2015 yılının mayıs ayında yüzde 2.90 oranında artarak zirve yapmıştı. Konut fiyatları 2014 yılının nisan ayı ile 2016 yılının şubat ayı arasında izlendiğinde geçen 23 ayda yüzde seviyesinin üzerinde olduğu görülmüştü.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,215TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.