Ana SayfaGündemKartlı Alışverişlere 6 Ayda 44 Milyar Lira Ödendi!

Kartlı Alışverişlere 6 Ayda 44 Milyar Lira Ödendi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’de online olarak gerçekleştirilen kartlı alışverişlerde 2017 yılının ilk 6 ayında 44 milyar Türk Lirası harcandı.

2016 Yılında 68.4 Milyar Lira Harcanmıştı

İnternet yoluyla Türkiye’de gerçekleştirilen kartlı alışverişlerin toplam tutarı bu yılın ilk 6 aylık döneminde 44 milyar Türk Lirası olarak kaydedildi. Kartlı ödeme tutarları 2011 yılında 18.7 milyar Türk Lirası, 2016 yılında 68.4 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmişti. 2017 yılının ilk yarısında internetten kartlar aracılığıyla yapılan toplam alışveriş tutarı 44.4 milyar Türk Lirası oldu.

Türkiye’de turizm sektörünün potansiyelinin artması, moda ve alışveriş merkezlerinin çoğalması ile yurtiçinde yapılan ticareti de olumlu yönde etkiledi. 2005 – 2016 yıllarını kapsayan dönemde perakende ve toptan ticaret sektöründe toplam olarak 7.3 milyar dolarlık, yiyecek ve konaklama hizmetlerinde de toplam 750 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Bu yatırımlar uluslararası ve doğrudan yatırım olarak gerçekleşti.

Harcamaların GSYH’deki Payı Yüzde 11.4

GSYH olarak bilinen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2016 yılında yüzde 3.2 oranında arttı. Ülkemizdeki perakende ve toptan ticaret de yüzde 2.5 oranında büyüme kaydederek GSYH içinde yüzde 11.4 oranında pay sahibi oldu. 2017 yılı haziran ayı itibariyle perakende ve toptan ticarette 4 milyon kişi, yiyecek ve konaklama hizmetlerinde 1.5 milyon kişi istihdam edildi. Toplam istihdam rakamları içinde perakende ve toptan ticaretin payı yüzde 14.3 olarak gerçekleşirken, yiyecek ve konaklama hizmetlerinin payı da yüzde 5.4 oranında oldu.

Teknolojik yeniliklerin ve teknoloji sektörünün büyüme kaydetmesi sebebiyle son dönemlerde elektronik ticarette önemli artışlar sağlandı. Türkiye genelinde internetten kartla online alışveriş yapanların oranı 2011 yılında yüzde 8.4 olarak gerçekleşirken bu rakamın 2017 yılının sonunda yüzde 24.9 olması bekleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...