Ana SayfaGündemYolsuzluk Soruşturması Bankacılık Sektörüne Sıçradı!

Yolsuzluk Soruşturması Bankacılık Sektörüne Sıçradı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Suudi Arabistan’da oldukça hareketli günler geçiyor. Aralarında prensin ve önemli iş adamlarının olduğu kalabalık bir grubun göz altına alınması sonrasında ülkenin en büyük bankası Al Rajhi’nin sahibi de gözaltına alındı.

Suudi Arabistan’da oldukça hareketli günler geçerken, yolsuzluk soruşturması bankacılık sektörüne de sıçradı. Arap basını tarafından yayınlanan bilgilere göre, ‘Dünyanın En Cömert 20 İnsanı’ listesinde yer alan ve yaptığı bağışların 5,7 milyar Dolar seviyesine ulaşması ile ün salan, Suudi Arabistan’ın en büyük bankası Al Rajhi’nin sahibi Süleyman Bin Abdul Al Rajhi de yolsuzluk soruşturmaları kapsamında göz altına alınan kişiler arasında yer alıyor.

Forbes’e Göre 8 Milyar Dolarlık Serveti Var

Riyad’ta yer alan Ritz – Carlton Oteli’nde yolsuzluk gerçekleştirdiği gerekçesi ile gözaltına alınan prenslerin ve bakanların yanında, 2011 yılında Forbes dergisi tarafından 8 milyar dolarlık servetin sahibi olarak tanımlanan Süleyman Abdul Al Rajhi de tutuluyor.

Yoğun güvenlik önlemleri alınan otel, Riyad’ta gerçekleştirilen önemli toplantıların adresi olması ile tanınırken, otelde en son ABD Başkanı Donald Trump kalmıştı. Otele yapılmış tüm rezervasyonlar iptal edilirken, ülke genelinde de hiçbir prensin ve iş adamının sahip olduğu özel jetlerin kalkışlarına izin verilmiyor.

Al Rajji Bank – Türkiye İlişkileri

Al Rajhi Bankası, dünya genelinde katılım bankacılığı konusunda en geniş müşteri portföyüne sahip olan banka olarak tanımlanıyor. Banka 2013 yılında Türkiye’de katılım bankacılığı perspektifinin gelişmesi, İslami finansın yaygınlaşması adına gerçekleştirdiği yatırım ve genişlemeci politikalar ile tanınıyor.

Aynı zamanda 2016 yılının Haziran ayında gerçekleşmesi planan Bank Asya’nın satışı için Suudi Arabistan’dan gelen teklifler doğrultusunda bankanın satışı birkaç gün uzatılmıştı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu hangi bankanın Bank Asya ile ilgilendiği açıklamasa da dönem içerisinde Suudi Arabistan’da faizsiz bankacılık hizmeti veren dört banka yer alıyordu ve bu bankalardan bir tanesi de Al Rajhi Bankası’ydı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...

Vakıf Katılım Arge Mühendisi Alımı Yapacak!

Vakıf Katılım Bankası tarafından yayımlanan banka iş ilanlarına göre İstanbul'da görevlendirilmek üzere Araştırma Geliştirme...

Bakan Bilgin’den EYT için Yeni Açıklama: Tüm Haklarını Toplu Alabilecekler!

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katılmış olduğu bir canlı yayın programında Emeklilikte...