Bakan Yılmaz 20.000 Öğretmenin 2017 KPSS’ye Göre Alınacağını Açıkladı

0

2018 yılının Şubat ayında gerçekleştirilecek 20 bin öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan açıklama geldi. Bakan, 20 bin öğretmen atamasının 2017 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre gerçekleştirileceğini duyurdu.

On binlerce öğretmenin merak ve heyecanla beklediği atamalar için bakanlık tarafından 10 bin ek öğretmen ataması sözü verilmişti. Verilen bu sözün tutulmaması, öğretmenlerde büyük ölçüde bir hayal kırıklığı yaşatırken, Bakan Yılmaz’a yöneltilen ek atama soruları yanıtsız kalmış, öğretmen atamalarının 2018 yılı itibariyle gerçekleşeceği belirtilmişti.

2017 KPSS Puanı Baz Alınacak!

Görüşmeleri devam etmekte olan 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kanun Tasarısı ve 2018 Kesin Hesap Kanun Tasarısı ile Sayıştay Raporu’na dair Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekilleri tarafından sunulan sorulara cevap veren Bakan Yılmaz, 2018 yılı içerisinde 20 bin kişilik öğretmen ataması yapılacağını belirtti. Yapılacak olan bu atamada da 2017 KPSS puanlarının baz alınacağı belirtildi.

MEB’in 100.000 Öğretmen Açığı Var!

Komisyon tarafından yöneltilen ‘Kaç öğretmen açığı var?’ sorusuna yanıt veren Bakan Yılmaz, eğitim ve öğretim kurumlarında 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu, 2018 yılının Şubat ayında yapılması planlanan 20 bin öğretmen ataması ile bu açığın önemli ölçüde azalacağını ifade ederken, tüm öğretmen açıklarının kapanması halinde MEB’in hareket alanının daralacağını kaydetti.

39.000 Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapıldı!

Komisyon tarafından sorulan bir diğer soru ise 15 Temmuz hain darbe girişimi sorasında kaç öğretmenin çalışma izninin iptal edilmesiydi. Bakan Yılmaz, terör örgütü ile bağlantılı olduğu düşünülen 22 bin 474 personelin çalışma izninin iptal edildiğini, itiraz masalarına gerçekleştirilen itirazlar doğrultusunda 2 bin 522 öğretmenin çalışma izninin iade edildiğini, şu ana kadar 39 bin 300 sözleşmeli öğretmen atamasının tamamlandığını, bu öğretmenlerden 200 kişinin de görevlerine başlamadığını belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın