Döviz Kurları Düşerken İş Dünyası Riske Girecek!

0

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, yükselen döviz kurları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, gün içerisinde yaptığı açıklamalarda döviz kurlarında yaşanan yükselişin piyasaları önemli ölçüde etkilediğini belirtirken, aynı zamanda düşüş aşamasına geçişin de iş dünyası için birçok açıdan iyi olmadığını kaydetti.

Yatırımlar Gelişmiş Ülkelere Kayıyor!

TÜSİAD Başkanı Bilecik yüksek döviz kurları ile alakalı temel iki göstergeyi belirtirken, bu göstergelerden bir tanesinin konjonktürel, yani dış dünyadan kaynaklı kısmı olduğunu, bu kısımda Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından alınan faiz artırma kararları ve bu kararların da 2018 yılında devam edeceğinin vurgulanması olduğunu, aynı zamanda yabancı sermaye konusunun bir kısmının gelişmekte olan ülkelerden özellikle ekonomi konusunda lider durumda olan Amerika’ya ve gelişmiş diğer ülkelere doğru hızlı bir kayma yaşandığını ifade etti.

Konuşmasında kur hareketlerinin ve yukarıya doğru yön alarak eğilim göstermesinin temel göstergelerinden bir tanesinin bu durum olduğunu ifade eden TÜSİAD Başkanı Bilecik, ikinci göstergenin de yurt içinde olduğunu ifade etti.

Yurt içindeki gösterge incelendiğini özellikle Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerle ve Amerika Birleşik Devletleri’yle yaşanan gerilimlerin, dış politika tutumunu gösterdiğini, bu tutumun da döviz hareketinde yaşanan artış için ortam hazırlayan etkilerden bir tanesi olduğunu kaydetti.

TÜSİAD olarak üçüncü çeyrekte elde edilecek büyümenin yüzde 8,5 ila 9 civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Başkan Bilecik, 2017 yıl sonu büyüme tahmini olarak yüzde 6 oranını beklediklerini, bu oranın bir miktar daha üzerinde bir büyümenin kaydedilebileceğini ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın