İhracatta Yıllık Rekor Yıl Bitmeden Kırıldı!

0

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu 17 Kasım itibariyle ulaşılan 24,8 milyar Dolarlık otomotiv ihracatı ile tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirtti.

2008 yılının yıl sonunda gerçekleşen otomotiv ihracatı rakamı 24,7 milyar Dolar’a tekabül ediyordu. 17 Kasım tarihli verilere göz atıldığında ise yıl başından bari geçen süreçte gerçekleştirilen otomotiv ihracatı rakamı 24,8 milyar Dolar’a kadar ulaştı.

Bir önceki yılın ilk 10 aylık dönemine göre bu yıl yüzde 21 oranında artış gösteren otomotiv ihracatı hakkında açıklamalarda bulunan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kuruluğu Başkanı Orhan Sabuncu, ilk 10 aylık süreçte yaşanan yüzde 21’lik artış ile 23,4 milyar dolar seviyesine ulaşıldığını, bu tarih itibariyle gün gün ihracat rakamlarını takip ettiklerini ve 17 Kasım 2017 tarihi itibariyle 24,8 milyar Dolar’a ulaşarak yeni rekorun kırıldığını ifade etti.

2008’deki Rekor Küresel Krize Kurban Gitmişti

Otomotiv sektörünün en yüksek ihracat rakamının 2008 yılında 24,7 milyar dolara olarak gerçekleştiğini ifade eden Sabuncu, 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz sebebiyle bu rakamın hızlı bir düşüşe geçerek 15 milyar Dolar seviyesine kadar indiğini, geçen süreçte ihracat her geçen yıl tekrara artarak geçtiğimiz yıl sonunda 23,9 milyar dolara ulaştığını, bu yıl 17 Kasım 2017 tarihi itibariyle elde edilen 24,8 milyar dolarlık otomotiv ihracatı ile tüm zamanların rekorunun kırılmış olduğunu ifade etti.

Otomotiv sektörünün son 11 yıldır ihracat şampiyonu olduğunu ifade eden Sabuncu, bu yıl da şampiyonluğun elde edilmesi ile 12 yıl olacağını, mevcut durumda otomotiv sektörü ile en yakın sektörün arasındaki farkın 10 milyar dolar olduğunu, 1,5 aylık süreçte bu farkın kapanmasının mümkün olmadığını ifade etti. 2017 hedefi olarak 27 milyar Dolarlık otomotiv ihracatı koyduklarını belirten Sabuncu, bu rakamın 28 milyar Dolar’ı aşacağını ifade ederken, oldukça önemli bir başarıya imza atıldığını, 2018’de elde edilebilecek ihracat rakamının da çok önemli olduğunu vurguladı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın