20 Yıllık Süreç Sonuçlandı, Kazanan Ziraat Bankası Oldu!

0

Bir Türk girişimci tarafından 20 yıl önce tescil edilen ve 20 yıldır süren bir rekabet ortamına zemin hazırlayan “ziraat.com” için kazanan taraf Ziraat Bankası oldu.

Yaklaşık 20 yıl önce “ziraat.com”u kendi adına tescil ettiren bir Türk girişimci, 20 yıldır Ziraat Bankası ile çeşitli kanallar ile savaşıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Tahkim ve Arabulucuk Merkezi’ne başvuran girişimci, Ziraat Bankası tarafından yapılan savunma sonucunda kaybetti. Girişimci, aynı zamanda yaptığı mahkeme başvurusunda da ret yanıtı aldı.

Türk asıllı Amerikan vatandaşı olan girişimci, 1996 yılında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Tahkim ve Arabulucuk Merkezi’nden Ziraat.com için kendi adına bir tescil kaydı yaptırmıştı. 20 yıl boyunca yıllık tescil yenileme bedelinin ödemesini aksatmadan gerçekleştiren girişimci, Ziraat Bankası tarafından yapılan girişimlere karşı daha fazla direnemedi. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne başvuru yapan Ziraat Bankası, haklı bulunarak ziraat.com domainin yeni sahibi oldu.

WIPO’nun Ziraat Bankası’nı haklı bulması sonucunda kararı İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan iade davasına cevap dilekçesi sunan Ziraat Bankası, bankanın temellerinin 1863 yılından Mithat Paşa tarafından atıldığını “Memleket Sandıkları” adı ile başlayan serüvenin 1888 yılı itibariyle Ziraat Bankası adına dönüştüğünü, bankanın Türkiye sınırlarında bin 785 adet, 18 farklı ülkede ise 86 adet şubesinin yer aldığını ve bankanın dünya finans kuruluşları arasında oldukça saygın bir konuma sahip olduğu bilgisi paylaşıldı.

Görülen dava sonucunda girişimciyi “kötü niyetli” olarak sınıflandıran mahkeme, Ziraat Bankası’nı haklı bularak “Ziraat” ibaresinde Ziraat Bankası’nın öncelikli hak sahibi olduğunu ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın