Ana SayfaGündemİKM’den Türkiye’ye 2 Milyar TL’lik Kredi!

İKM’den Türkiye’ye 2 Milyar TL’lik Kredi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hazine Müsteşarlığı, yüksek hızlı tren projesi için 2 milyar Türk Lirası’nı aşan iki farklı finansman için İslam Kalkınma Bankası ile anlaşma imzaladı.

Yüksek hızlı tren projesinin finansmanı için 312 milyon Euro tutarında kredi temin eden Hazine Müsteşarlığı, aynı zamanda Hazine garantisi ile Türkiye Kalkınma Bankası’na da 200 milyon Dolar tutarında kredi temin etti.

İmzaların bugün atıldığı finansman için cari kur seviyelerinde yaklaşık olarak 2 milyar 250 milyon Türk Lirası’na denk eden finansmanlar için imzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda atıldı.

Kredinin İlk Kısmı Yüksek Hızlı Tren Projesi İçin

312 milyon Euro’luk kısmı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan 106 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temin Projesi kapsamında 10 adet hızlı tren setinin satın alınması aşamasında kullanım yapılırken, kredi ilk beş yılı geri ödemesiz olmak üzere toplamda 20 yıl vade ile ödeme planı oluşturularak temin edildi.

Kredinin İkinci Kısmı Enerji Yatıırmları İçin Kalkınma Bankası’na!

Kredinin ikinci diliminde ise Türkiye Kalkınma Bankası için 200 milyon Dolar tutarında kredi temin edildi. Enerji, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji projeleri için kullandırılması hedeflenen ve ilk beş yılı geri ödemesiz olan kredi için Hazine Müsteşarlığı ödeme garantisi sunarken, yirmi yıl vadeli olarak kredi için imzalar atıldı.

Kredi anlaşması için imzalar İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 33. Bakanlar Toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.