İKM’den Türkiye’ye 2 Milyar TL’lik Kredi!

0

Hazine Müsteşarlığı, yüksek hızlı tren projesi için 2 milyar Türk Lirası’nı aşan iki farklı finansman için İslam Kalkınma Bankası ile anlaşma imzaladı.

Yüksek hızlı tren projesinin finansmanı için 312 milyon Euro tutarında kredi temin eden Hazine Müsteşarlığı, aynı zamanda Hazine garantisi ile Türkiye Kalkınma Bankası’na da 200 milyon Dolar tutarında kredi temin etti.

İmzaların bugün atıldığı finansman için cari kur seviyelerinde yaklaşık olarak 2 milyar 250 milyon Türk Lirası’na denk eden finansmanlar için imzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda atıldı.

Kredinin İlk Kısmı Yüksek Hızlı Tren Projesi İçin

312 milyon Euro’luk kısmı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan 106 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temin Projesi kapsamında 10 adet hızlı tren setinin satın alınması aşamasında kullanım yapılırken, kredi ilk beş yılı geri ödemesiz olmak üzere toplamda 20 yıl vade ile ödeme planı oluşturularak temin edildi.

Kredinin İkinci Kısmı Enerji Yatıırmları İçin Kalkınma Bankası’na!

Kredinin ikinci diliminde ise Türkiye Kalkınma Bankası için 200 milyon Dolar tutarında kredi temin edildi. Enerji, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji projeleri için kullandırılması hedeflenen ve ilk beş yılı geri ödemesiz olan kredi için Hazine Müsteşarlığı ödeme garantisi sunarken, yirmi yıl vadeli olarak kredi için imzalar atıldı.

Kredi anlaşması için imzalar İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 33. Bakanlar Toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın