Ana Sayfa Gündem Alman Bankaları Düşük Faiz Sebebiyle Risk İştahını Kabarttı!

Alman Bankaları Düşük Faiz Sebebiyle Risk İştahını Kabarttı!

-

Almanya Merkez Bankası düşük faiz oranları hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Bundesbank (Almanya Merkez Bankası) bankaların uzun vadeli olan kârlılıklarını faiz oranları tarafından bir tehdit ortamı oluşturulduğunu, bu durumun bankaların daha fazla gelir elde edebilmek adına gerçekleştirdiğini ve aşırı bir risk almaya teşvik ettiğini açıkladı. Yüksek konut fiyatlarından, zayıf bankalara kadar oldukça önemli riskler ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Almanya Merkez Bankası, yatırımcıların ülke ekonomisi için son sekiz yıldır süren başarılı ilerleme sebebiyle yatırımcıların kırılganlıklara dikkat etmeden yatırım yaptıklarını ifade etti.

Konut Fiyatlarının U Dönüşü Yapması Sektörü Alt Üst Edebilir!

Bugün açıklanan raporda, Almanya’da uygulanmakta olan düşük faiz oranları ve ekonomik koşulların olumlu olması sebebiyle, piyasada yer alan oyuncuların gereğinden daha önemsiz bir şekilde riskleri analiz etmesine yol açma ihtimalinin mevcut olduğunu, konut fiyatlarının yüzde 15 ile yüzde 30 arasında bir değerlenme olabileceğini, konut kredileri sebebi ile oluşan risklerin yakın gelecek için sınırlı görünmesine rağmen, fiyatlarda yaşanacak bir u dönüşünün bankalar için oldukça ağır bir etki ortamı yaratabileceği ifade edildi.

Bankacılık sektörünün sahip olduğu gücün halen en üst düzeyde olduğunu, oluşabilecek riskler ile baş etme konusunda yeteneğin baki olduğunu ifade eden Almanya Merkez Bankası, faiz oranlarının, bankaların uzun vadeli kârlarını önemli şekilde tehdit ettiğini, bu durumun bankalar için “daha fazla getiri elde edebilmek” adına farklı risklilikler barındırdığını dile getirdi.

Avrupa’da etkinliği en düşük bankalar arasında yer alan Alman bankaları, varlıklar sayesinde elde etikleri getiri ile Euro bölgesi içerisindeki en düşükler arasında olurken, maliyetin gelire olan oranı Euro bölgesinde en yüksek olarak yüzde 74,9 düzeyinde gerçekleştiği biliniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,422BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler