Yılbaşı İçin Bankalara Dolandırıcılık Uyarısı!

Google Haberlere Abone Ol:

Yeni yılın yaklaşma döneminde birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de dolandırıcılık uyarıları gelmeye başladı. Hem kredi kartı bilgilerine yönelik olarak hırsızlıkların artması, hem de bankalara karşı gerçekleştirilen siber saldırılar sonrasında Rusya Merkez Bankası önemli uyarılarda bulundu.

Yeni yıl öncesi global düzeyde birçok finans kuruluşuna bilgisayar korsanları tarafından saldırıların gerçekleştirildiğini ifade eden Merkez Bankası, bu saldırıların yeni yıl yaklaştıkça artacağını da ifade etti.

Konu hakkında bilgi paylaşımında bulunan Rusya Merkez Bankası Bilgi Güvenliği ve Koruma İdaresi Başkan Yardımcısı Artyom Sıçyov, yakın dönemlerde adı Cobalt Strike olarak bilinen virüsün sahip olduğu etki alanının önemli ölçüde azalmasının bir başarı olmadığını, bu durumun benzer tarzda, daha geniş çaplı gerçekleşebilecek saldırılar için hazırlık süreci sebebi ile meydana gelmiş olabileceğini, hem bankaların, hem de kullanıcıların işlemleri esnasında oldukça dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Ek Tedbirler Alınmalı!

Yıl başı alışverişleri sebebi ile kredi kartı kullanımın oldukça yükseldiği dönemlerde hem banka görevlilerinin, hem müşterilerin, hem de pos cihazı kullanıcılarının dikkatli olması gerektiğini ifade eden Sıçyov, yaşanan yoğunluklar sebebi ile insanların dikkatlerinin dağılabileceğini, en ufak bir dalgınlığın da bilgisayar korsanları için fırsat olabileceğini ifade etti. Özellikle banka personellerinin işlemler esnasında dikkatli olması gerektiğini, dikkatlerin dağılmadan işlemlerin gerçekleştirilmesinin gerektiğini, bu durumdan faydalanmak isteyen bilgisayar korsanlarını, istifade ederek banka sistemlerine sızabileceğini ifade eden Sıçyov, yıl başı dönemi gibi alışverişlerin oldukça sıklaştığı, kredi kartı kullanımının neredeyse zirve noktasına çıktığı dönemlerde bankaların önlemlerini artırmaları gerektiğini, vatandaşların da kredi kartı bilgilerini kontrol altında tutmaları, gizliliğe önem vermeleri gerektiğini ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...