Ana SayfaGündemYılbaşı İçin Bankalara Dolandırıcılık Uyarısı!

Yılbaşı İçin Bankalara Dolandırıcılık Uyarısı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Yeni yılın yaklaşma döneminde birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de dolandırıcılık uyarıları gelmeye başladı. Hem kredi kartı bilgilerine yönelik olarak hırsızlıkların artması, hem de bankalara karşı gerçekleştirilen siber saldırılar sonrasında Rusya Merkez Bankası önemli uyarılarda bulundu.

Yeni yıl öncesi global düzeyde birçok finans kuruluşuna bilgisayar korsanları tarafından saldırıların gerçekleştirildiğini ifade eden Merkez Bankası, bu saldırıların yeni yıl yaklaştıkça artacağını da ifade etti.

Konu hakkında bilgi paylaşımında bulunan Rusya Merkez Bankası Bilgi Güvenliği ve Koruma İdaresi Başkan Yardımcısı Artyom Sıçyov, yakın dönemlerde adı Cobalt Strike olarak bilinen virüsün sahip olduğu etki alanının önemli ölçüde azalmasının bir başarı olmadığını, bu durumun benzer tarzda, daha geniş çaplı gerçekleşebilecek saldırılar için hazırlık süreci sebebi ile meydana gelmiş olabileceğini, hem bankaların, hem de kullanıcıların işlemleri esnasında oldukça dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Ek Tedbirler Alınmalı!

Yıl başı alışverişleri sebebi ile kredi kartı kullanımın oldukça yükseldiği dönemlerde hem banka görevlilerinin, hem müşterilerin, hem de pos cihazı kullanıcılarının dikkatli olması gerektiğini ifade eden Sıçyov, yaşanan yoğunluklar sebebi ile insanların dikkatlerinin dağılabileceğini, en ufak bir dalgınlığın da bilgisayar korsanları için fırsat olabileceğini ifade etti. Özellikle banka personellerinin işlemler esnasında dikkatli olması gerektiğini, dikkatlerin dağılmadan işlemlerin gerçekleştirilmesinin gerektiğini, bu durumdan faydalanmak isteyen bilgisayar korsanlarını, istifade ederek banka sistemlerine sızabileceğini ifade eden Sıçyov, yıl başı dönemi gibi alışverişlerin oldukça sıklaştığı, kredi kartı kullanımının neredeyse zirve noktasına çıktığı dönemlerde bankaların önlemlerini artırmaları gerektiğini, vatandaşların da kredi kartı bilgilerini kontrol altında tutmaları, gizliliğe önem vermeleri gerektiğini ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.