Kira Geliri Olanlar Dikkat! Gelir Vergisinde Önemli Değişiklik!

0

Aralık ayının başında yürürlüğe giren Torba Yasa ile birlikte birçok değişiklik 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak.

Yürürlüğe girmiş olan Torba Yasa’da yer alan değişiklikler için değerlendirmelerini paylaşan Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, açıklamasında artık ev sahiplerinin götürü gider oranının yüzde 25’ten yüzde 15’e indirilmesi sebebi ile daha fazla vergi ödeyeceklerini ifade etti.

Kira Giderleri Hesaplamasında Önemli Değişiklik!

Kira gelirlerinden indirilecek olan giderleri belirleme aşamasında kullanılan yöntemler arasında yer alan götürü-gider uygulaması ile alakalı önemli bir değişiklik olduğunu ifade eden Ergin, bu uygulama ile birlikte ev sahiplerinin kira gelirleri sebebi ile daha fazla vergi ödemek durumunda olacaklarını ifade etti. Durumu bir örnek ile izah eden Ergin, başka bir geliri olmadan, sadece kira geliri olan bir vatandaşın, aylık 2.000 TL’nin üzerinde kira geliri elde etmesi durumunda yüzde 17 oranında daha fazla vergi ödemek ile yükümlü olacağını ifade etti.

Götürü Gider Oranı Yüzde 15’e Düşürüldü

Götürü giderinin, aylık kira gelirinin yıllık gelire oranlanması sonucunda, bu gelirin elde edilmesi, sonrasında da; eve yapılan tadilatın, tamiratın bu rakamdan düşülmesi sonucu gelir vergisinin ödendiğini ifade ederken, yapılan düzenleme öncesinde bu aşamalar ile uğraşmak istemeyen mülk sahiplerinin gelirlerinin yüzde 25’i oranında gider yazılması halinde vergilerini yıllık kira gelirlerinin yüzde 75’ine göre ödediğini, yapılan düzenleme sonrasında bu oranın yüzde 15’e çekilmesi ile, kira geliri sahiplerinin yıllık kira gelirlerinin yüzde 80’inin vergisini ödemek durumunda olacaklarını ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın