Ana SayfaEkonomiKira Geliri Olanlar Dikkat! Gelir Vergisinde Önemli Değişiklik!

Kira Geliri Olanlar Dikkat! Gelir Vergisinde Önemli Değişiklik!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Aralık ayının başında yürürlüğe giren Torba Yasa ile birlikte birçok değişiklik 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak.

Yürürlüğe girmiş olan Torba Yasa’da yer alan değişiklikler için değerlendirmelerini paylaşan Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, açıklamasında artık ev sahiplerinin götürü gider oranının yüzde 25’ten yüzde 15’e indirilmesi sebebi ile daha fazla vergi ödeyeceklerini ifade etti.

Kira Giderleri Hesaplamasında Önemli Değişiklik!

Kira gelirlerinden indirilecek olan giderleri belirleme aşamasında kullanılan yöntemler arasında yer alan götürü-gider uygulaması ile alakalı önemli bir değişiklik olduğunu ifade eden Ergin, bu uygulama ile birlikte ev sahiplerinin kira gelirleri sebebi ile daha fazla vergi ödemek durumunda olacaklarını ifade etti. Durumu bir örnek ile izah eden Ergin, başka bir geliri olmadan, sadece kira geliri olan bir vatandaşın, aylık 2.000 TL’nin üzerinde kira geliri elde etmesi durumunda yüzde 17 oranında daha fazla vergi ödemek ile yükümlü olacağını ifade etti.

Götürü Gider Oranı Yüzde 15’e Düşürüldü

Götürü giderinin, aylık kira gelirinin yıllık gelire oranlanması sonucunda, bu gelirin elde edilmesi, sonrasında da; eve yapılan tadilatın, tamiratın bu rakamdan düşülmesi sonucu gelir vergisinin ödendiğini ifade ederken, yapılan düzenleme öncesinde bu aşamalar ile uğraşmak istemeyen mülk sahiplerinin gelirlerinin yüzde 25’i oranında gider yazılması halinde vergilerini yıllık kira gelirlerinin yüzde 75’ine göre ödediğini, yapılan düzenleme sonrasında bu oranın yüzde 15’e çekilmesi ile, kira geliri sahiplerinin yıllık kira gelirlerinin yüzde 80’inin vergisini ödemek durumunda olacaklarını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.