Ana SayfaEkonomiKira Geliri Olanlar Dikkat! Gelir Vergisinde Önemli Değişiklik!

Kira Geliri Olanlar Dikkat! Gelir Vergisinde Önemli Değişiklik!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Aralık ayının başında yürürlüğe giren Torba Yasa ile birlikte birçok değişiklik 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak.

Yürürlüğe girmiş olan Torba Yasa’da yer alan değişiklikler için değerlendirmelerini paylaşan Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, açıklamasında artık ev sahiplerinin götürü gider oranının yüzde 25’ten yüzde 15’e indirilmesi sebebi ile daha fazla vergi ödeyeceklerini ifade etti.

Kira Giderleri Hesaplamasında Önemli Değişiklik!

Kira gelirlerinden indirilecek olan giderleri belirleme aşamasında kullanılan yöntemler arasında yer alan götürü-gider uygulaması ile alakalı önemli bir değişiklik olduğunu ifade eden Ergin, bu uygulama ile birlikte ev sahiplerinin kira gelirleri sebebi ile daha fazla vergi ödemek durumunda olacaklarını ifade etti. Durumu bir örnek ile izah eden Ergin, başka bir geliri olmadan, sadece kira geliri olan bir vatandaşın, aylık 2.000 TL’nin üzerinde kira geliri elde etmesi durumunda yüzde 17 oranında daha fazla vergi ödemek ile yükümlü olacağını ifade etti.

Götürü Gider Oranı Yüzde 15’e Düşürüldü

Götürü giderinin, aylık kira gelirinin yıllık gelire oranlanması sonucunda, bu gelirin elde edilmesi, sonrasında da; eve yapılan tadilatın, tamiratın bu rakamdan düşülmesi sonucu gelir vergisinin ödendiğini ifade ederken, yapılan düzenleme öncesinde bu aşamalar ile uğraşmak istemeyen mülk sahiplerinin gelirlerinin yüzde 25’i oranında gider yazılması halinde vergilerini yıllık kira gelirlerinin yüzde 75’ine göre ödediğini, yapılan düzenleme sonrasında bu oranın yüzde 15’e çekilmesi ile, kira geliri sahiplerinin yıllık kira gelirlerinin yüzde 80’inin vergisini ödemek durumunda olacaklarını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...