Bankacılık Sektörünün Brexit Talebi: Artık Netlik Kazansın!

İngiltere Başbakanı May, İngiltere’nin finans sektörünü önde gelen isimleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda May’den sektör liderlerinden talebi Brexit sonrasındaki dönem için daha fazla netlik idi.

İngiltere Başbakanı May, İngiltere’nin finans sektörünü önde gelen isimleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda May’den sektör liderlerinden talebi Brexit sonrasındaki dönem için daha fazla netlik idi.

İngiltere Başbakanı May, halen devam etmekte olan Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinin sonrasında yaşanacak gelişmeleri netleştirebilmek adına talebini İngiltere finans sektörünün önde gelen isimlerini dinledi. Avrupa Birliği ile İngiltere arasında finans sektörünün regülasyonları konusunda netlik talebinde bulunan sektör liderleri, bu taleplerini Başbakan May’e ilettiler.

Brexit Sürecinde Faydalar Yükseltilmeli

Toplantının sonrasında Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, iş dünyasının önemli isimlerinin daha fazla netliğe ihtiyaçları olduğunu Başbakan May’e ilettiklerini, Brexit sürecinde ve devamındaki süreçte faydaların maksimuma çıkartılabilmesi adına sahip oldukları görüşleri bildirdikleri ifade edildi.

İngiltere Başbakanı Therasa May, İngiltere bankacılık sektörünün, Brexit sürecinde gerçekleştirilen müzakerelerde ana gündem maddesi olduğunu, Avrupa Birliği ile Brexit’in tamamlanması sonrasındaki finansal hizmetler konusunda bir anlaşmaya varılamamasının, Londra’da finans sektöründe çalışan kişiler için önemli bir iş kaybı tehlikesi yaratabileceğini, bankacılık sektörünün durumunun Brexit müzakerelerindeki öncelikli konu olduğunu dile getirdi.

İngiltere Başbakanı May tarafından düzenlenen toplantıda HSBC Başkanı Mark Tucker, UBS Başkanı Axel Weber, Goldman Sachs International CEO’su Richard Gnodde gibi önemli isimler yer alırken, toplantıda sunulan önemli tekliflerden bir tanesi Barclays’ın CEO’su Jes Staley’den geldi. Staley, İngiltere’nin sahip olduğu vergi sisteminin rekabetçi bir yapı bulundurmadığını, İngiltere’de ticareti daha cazip bir hale getirebilmek için bu konuda gelişmelerin yapılması gerektiği ifade edildi.

İngiltere cephesinde, bankacılık sektörü için beklenen gelişmelerden bir tanesi de Brexit sürecinde bankaların tüketici kredileri için daha katı tutumlar kullanarak, kullandırılan kredi oranlarını düşürmek olarak gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.