TEB Genel Müdürü Leblebici: Finansal Okuryazarlık Finansal Sağlık Gibi Düşünebilinir

Boğaziçi Üniversitesi, FODER ve TEB işbirliği ile birlikte Türkiye’nin 2017 yılına ait okuryazarlık ve erişim endeksi sonuçları yayınlandı.

Condrad Otel’de gerçekleşen konferansın açılış konuşmalarını FODER Başkanı Özlem Denizmen ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici yaptı. Konferansta, birikim, davranışsal ekonomi, emeklilik ekonomisi, emeklilik fonları ve bunların avantajları temel alındı.

Yapılan konuşmaların genelinde gelecek dönemlerde emekli sayılarının hızlı bir şekilde yükseleceği, bu bağlamda da finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması gerektiğini, çünkü bunun öneminin her geçen gün arttığına değinildi.

TEB Genel Müdürü Leblebici: Finansal Okuryazarlık Finansal Sağlık Gibi Düşünülebilinir

Konferans konuşmacılarından TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, bugüne kadar çeşitli alanlarda bilinçlendirme çalışmaları yapıldığını, eğitimlerin hep finansal okuryazarlık adı altında anlatılmaya çalışıldığını, Finansal okuryazarlık için Finansal sağlık denebileceğini, endeksin de check-up gibi düşünülebilineceğini, bu bağlamda da endeks sonuçlarına göre toplumun finansal sağlık durumunun ele alınabilineceğini söyledi.

Tasarruf alışkanlığı gelişmiş olan, finansal bilinci her zaman yüksek olan toplumların sürdürülebilir ekonomik büyümeyi yakalayabileceklerini söyleyen Leblebici, bu kapsamda da uzun dönemli refah seviyesine ulaşabileceklerini, Türkiye genelinde tasarrufların yükselmesi ekonominin de gündeminde olan cari açık sorunlarının çözümüne yardımcı olacağını, buna ek olarak aynı zamanda da hem istihdamda hem de gelirlerin yükselmesinde önemli olduğunu söyledi. İstihdam arttığı zaman gelirlerin yükseldiğini söyleyen Leblebici, bunun sonucunda da tasarruf oranlarının arttığını, bu sebeple de iş gücüne katılıma teşvik verilmesi gerektiğini, iş gücüne katılımın artırılması gerektiğini söyledi. Türk Ekonomi Bankası olarak sorumlu bankacılık anlayışı ile finansal sağlık çalışmaları kapsamında destekleri verdiklerini söyleyen Leblebici, üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirmek için çalıştıklarını, açıklanan endeks değerini önemsediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.