TKYD’den Garanti Bankası’na Ödül!

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Garanti Bankası’na Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Şirket ödülünü verdi.

Garanti Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a yapılan açıklamada, bankanın kurumsal yönetim ilkelerine olan bağlılığı, Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne olan uyuma gösterdiği önem sayesinde Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından Yönetim Kurulu Kategorisindeki En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Şirket ödülüne layık görüldü.

Verilen ödül hakkında değerlendirmelerde bulunan JCR Eurasia Rating, Garanti Bankası’nın; pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu olmak üzere toplamda 4 ana başlık altında incelendiği, bu incelemelerin Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne olan uyum çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Kategori Puanları Yükseldi!

Garanti Bankası’na yapılan derecelendirmede Yönetim Kurulu kategorisinde 10 üzerinden 9,66 puanlık bir not verilirken, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne olan genel uyum da 10 üzerinden 9,51 olarak kayıtlara geçti. Elde edilen notlar ile birlikte Garanti Bankası Türkiye’nin en yüksek notunu alarak ödülün de sahibi oldu.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen 11. Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında, Garanti Bankası’na verilen ödül, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Sema Yurdum tarafından teslim alındı. Alınan ödül hakkında görüşlerini paylaşan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bankanın kurumsal yönetim  yaklaşımının, yasal uyum gerekliliğinden daha çok Garanti Bankası’nın sahip olduğu kültürden ayrılmaz durumda olduğunu, sürdürülebilir varlığın güvencesinin bankanın sahip olduğu bu kültür olduğunu dile getirdi. Elde edilen başarıdan son derece memnun olduklarını dile getiren Erbil, Garanti Bankası olarak yönetim yapısını şekillendirirken; güven, dürüstlük, şeffaflık, hesap verilebilirlik gibi ilkelerin benimsendiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.