Proje Finansmanı Risk Bakiyesi Yüzde 23 Arttı!

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), geçen yılın aralık dönemine ilişkin Proje Finansmanı verilerini açıkladı.

TBB’nin açıkladığı verilere göre, 2017 yılı aralık ayında proje finansmanı kredileri risk bakiyesi bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 23 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte proje finansmanı kredileri risk bakiyesi 334 milyar Türk Lirasına yükseldi.

Risk Bakiyesinin 297 Milyar TL’si Nakdi

Açıklanan verilere göre, risk bakiyesinin nakdi olan kısmı 297 milyar Türk Lirası, gayri nakdi olan kısmı ise 37 milyar Türk Lirası olarak açıklandı.

Toplam taahhüt miktarı ise geçen yılın aralık döneminde 371 milyar Türk Lirasından 435 milyar Türk Lirasına artış gösterdi. Bu tutar dolar bazında ise yüzde 9 oranında yükseldi.

Proje finansmanı amacı ile kullandırılan kredilerin yüzde 47’lik kısmının enerji sektörüne ait olduğu belirtilen raporda, yüzde 19’luk kısmının alt yapı sektörüne, yüzde 11’lik kısmının gayrimenkul sektörünü ait olduğu belirtildi. Diğer sektöründe toplam içindeki payı ise yüzde 23’e tekabül etti.

2016 yılının aralık döneminden itibaren proje finansmanı kredileri risk bakiyesi ise 77 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam geçen yılın aralık dönemi itibari ile yüzde 15 oranında yükseldi ve 89 milyar dolar seviyesine çıktı. En yüksek artış alt yapı sektöründe gerçekleşti. Söz konusu artış yüzde 36 oranında olup, 13 milyar dolar seviyesinden 17 milyar dolar seviyesine oldu. O dönemde dolar bazında risk bakiyesi incelendiği zaman ise, gayrimenkul sektöründe yüzde 3 oranında, enerji sektöründe yüzde 11 oranında, diğer sektörlerde ise yüzde 14 oranında artış gözlemlendi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.