Proje Finansmanı Risk Bakiyesi Yüzde 23 Arttı!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), geçen yılın aralık dönemine ilişkin Proje Finansmanı verilerini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), geçen yılın aralık dönemine ilişkin Proje Finansmanı verilerini açıkladı.

TBB’nin açıkladığı verilere göre, 2017 yılı aralık ayında proje finansmanı kredileri risk bakiyesi bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 23 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte proje finansmanı kredileri risk bakiyesi 334 milyar Türk Lirasına yükseldi.

Risk Bakiyesinin 297 Milyar TL’si Nakdi

Açıklanan verilere göre, risk bakiyesinin nakdi olan kısmı 297 milyar Türk Lirası, gayri nakdi olan kısmı ise 37 milyar Türk Lirası olarak açıklandı.

Toplam taahhüt miktarı ise geçen yılın aralık döneminde 371 milyar Türk Lirasından 435 milyar Türk Lirasına artış gösterdi. Bu tutar dolar bazında ise yüzde 9 oranında yükseldi.

Proje finansmanı amacı ile kullandırılan kredilerin yüzde 47’lik kısmının enerji sektörüne ait olduğu belirtilen raporda, yüzde 19’luk kısmının alt yapı sektörüne, yüzde 11’lik kısmının gayrimenkul sektörünü ait olduğu belirtildi. Diğer sektöründe toplam içindeki payı ise yüzde 23’e tekabül etti.

2016 yılının aralık döneminden itibaren proje finansmanı kredileri risk bakiyesi ise 77 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam geçen yılın aralık dönemi itibari ile yüzde 15 oranında yükseldi ve 89 milyar dolar seviyesine çıktı. En yüksek artış alt yapı sektöründe gerçekleşti. Söz konusu artış yüzde 36 oranında olup, 13 milyar dolar seviyesinden 17 milyar dolar seviyesine oldu. O dönemde dolar bazında risk bakiyesi incelendiği zaman ise, gayrimenkul sektöründe yüzde 3 oranında, enerji sektöründe yüzde 11 oranında, diğer sektörlerde ise yüzde 14 oranında artış gözlemlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.