Gündem Türk Eximbank, İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkelerinde Faaliyetleri Artıracak

Türk Eximbank, İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkelerinde Faaliyetleri Artıracak

Son Güncelleme:

Türk Eximbank heyeti, İslami Kalkınma Bankası’nın 43. Yıllık Toplantısına katılım sağladı. Heyet, düzenlenen toplantılarda yapılan görüşmelerde İKB ve grup şirketleriyle ortaklık imkanlarının artırılması kapsamında önemli oranda ilerleme kaydetti. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde alt yapı yatırımlarının yükseltilmesi için yatırım ortamının iyileştirilmesi gerektiği konusunda konuşmalar yapıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) üyesi ülkelerinin halen daha yüzde 10 seviyesinin altında olan dünya ticaretinden almış olduğu payın ve yüzde 20 seviyesinin altında olan kendi ticaretin artırılması konusunda açıklamalarda bulunan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, istenen seviyelerde doğrudan yabancı yatırım çekebilmeleri için gerekli altyapı yatırımlarının öneminden bahsetti.

Yatırım finansmanı ile yatırımların barındırdığı risklerin düşürülmesi kapsamında Bölgesel Kalkınma Bankalarına ve Eximbanklara önemli görevler düştüğünü söyleyen Yıldırım, bunun nedeni olarak da altyapı yatırımlarının ihtiyacı olan finansmanların yüksek seviyelere kadar çıkması, yatırımcılar için farklı nitelikte riskler barındırması olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra finans kuruluşları arasında tesis edilecek ortaklıkların altyapı yatırımlarının finansmanında mevcut durumdaki açığın kapanmasında önemli rol alacağını söyleyen Yıldırım, bu kapsamdaki ortaklığın önemli olduğunu açıkladı.

Yıldırım: Çalışmalara Katkı Vermek İstiyoruz

İslam İşbirliği Teşkilatı ile Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu üyesi ülkelerin İhracat Sigorta Kuruluşları birliği olan Aman Union’ın Genel Sekreterliği görevini 1 Ocak 2018 tarihinde aldığını söyleyen Yıldırım, görevde olduğu dönem boyunca mevcut durumda ihracat destek kuruluşu olmayan ülkelerde bunun gibi kurumların kurulmasını teşvik edecek çalışmalara katkı sağlamak istediklerini söyledi. Şuanda Türkiye ihracatının yüzde 25’lere çıkan seviyelerde destek sağlayan Türk Eximbank’ın 30 senelik deneyimini diğer ülkeler ile paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler