Ana Sayfa Gündem BDDK’dan Kaldıraç Oranına Düzenleme

BDDK’dan Kaldıraç Oranına Düzenleme

-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Bankaların Kaldıraç Oranı Ölçümüne İlişkin Yönetmelik Taslağı yayımladı.

Yayımlanan taslağa göre, kaldıraç etkisiyle bankaların maruz olmaları ihtimal olan risklere karşı konsolide ve konsolide olmayan bazda yeterli sermaye bulundurmalarının sağlanmasına ilişkin esaslar belirlendi.

Yönetmelik 1 Temmuz 2018’den İtibaren Geçerli Olacak

3 farklı bölümden oluşan yönetmelik taslağı 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak. Yönetmelik bölümlerden kaldıraç oranıyla birlikte risk tutarlarının hesaplanması, bu hesaplama değerlerin bildirimlerine yer verildi.

Yeni yönetmelik taslağının yayımlanması ile birlikte de Bankaların Kaldıraç Düzeyinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Kaldıraç Oranına Düzenleme

Bankaların Kaldıraç Oranı Ölçümüne İlişkin Yönetmelik Taslağı kapsamında, yönetmelik ve kaldıraç etkisi ile birlikte bankaların maruz kalmaları ihtimal olan riskler karşı olarak hem konsolide hem de konsolide olmayan bazda yeterli sermaye bulundurmalarının sağlamasına ilişkin usul ile esasların düzenlenmesi hedefleniyor. Taslak ile ana sermayenin toplam risk tutarına bölünmesi şartıyla, aylık hesaplanan kaldıraç oranı kaldırıldı. Yeni taslağa göre mart, haziran, eylül ve aralık dönemleri itibariyle 3 aylık basit aritmetik ortalamanın asgari olarak yüzde 3’lük tutturulacak. Söz konusu yüzde 3’lük oranın ise devam etmesi zorunlu olacak.

Kaldıraç oranının yüzde 3 seviyesinin altına düşmesi halinde ise, hesaplama döneminden itibaren 6 ayın üzerine çıkmamak şartıyla belirlenecek süre içinde asgari oranlara uyum sağlanması zorunlu olacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,415BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler