2018 KOSGEB Modeli Değişti! Puanlama Sistemiyle Kredi Faizlerini KOSGEB Üstlenecek!

Google Haberlere Abone Ol:

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ’lere müjdeli haber verdi. 2018 KOSGEB destekleri çerçevesinde temin edilen kredi faizlerinin bir kısmı karşılanacak, KOSGEB puanlama sistemi gelecek, sektörel sınıflandırma olacak, yerli üretime teşvik verilecek.

KOSGEB Başkanı Açıkladı! 100.000 TL’den 500.000 TL’ye Kadar Olan Kredilerde….

Türkiye’nin gelecek hedefleri ile kalkınma planları kapsmaında KOSGEB olarak kendilerine yol haritası oluşturduklarını söyleyen Uzkurt, ilk olarak yerli ve milli üretime çok daha önemli, daha yüksek tutarlarda destek vererek KOBİ’lerin ithal olarak kullandığı ürünleri yerli ve milli üretimini yapmaları için teşvik vereceklerini söyledi.

“Teknoloji KOBİ’lerle Tabana Yayılacak”

Teknolojinin KOBİ’ler aracılığı ile daha da yaygınlaşmasına yönelik destek verme planlarının olduğunu söyleyen Uzkurt, KOBİ’lerin ölçeklerini daha da büyütmek, rekabetçi yapılarını artırmak istediklerini, yurt dışına açılmaları için uluslararasılaşma desteği vermek istediklerini, bu yılki bütçelerinin destekler için 2 milyar lira olduğunu fakat önceki dönemler incelendiği zaman hükümetin her zaman yardımcı olduğunu söyledi.

KOSGEB Modeli Değişiyor!

KOBİ’ler için ilerleyen en yakın dönemde yeni finansman modellerinin olacağını söyleyen Uzkurt, proje bazlı desteklere ek olarak dönemsel, ihtiyaç olması halinde temin edilen kredilerdeki faizleri de karşıladıklarını, ancak yeni dönemde bunun olmayacağını söyledi.

PEKİ Yeni Dönem KOSGEB Modeli Nasıl Olacak?

Yine KOSGEB’in belirlediği ölçütlerde bankadan kredi alan kişilerin kredi faizleri karşılanacak. Ama bu kez bu belli bir puan üzerinden olacak. Yani artık puanlama sistemine geçiş yapılacak.

KOBİ’ler çeşitli kriterlere göre sınıflandırılacaktır. Bu sınıflandırma hem sektörel hem proje bazlı hem yeni girişimci olup olmaması gibi farklı farklı olacak. Ve her kategorinin bir kredi limiti bulunacak. Kredinin alt sınırı 100 bin TL, üst sınırı ise 500 bin TL olacak. Bu kredinin ne olduğu önemsiz olacak. Yani alınan kredi işletme kredisi de olabilir makine teçhizat kredisi de yatırım kredisi de olabilir. Yeni oluşturulan plana göre bankadan temin edilen kredi kapsamında o sene içinde KOBİ’ler kredileri ne zaman kullanılırsa kullansınlar kredinin faizi otomatik olarak KOSGEB tarafından karşılanacak. Yani özetlenecek olursa; Her bir KOBİ’nin KOSGEB’den faizi karşılanmak üzere kredi limiti olacak.

Bu uygulama için şuan çalıştıklarını söyleyen Uzkurt, birkaç ay sonra da yürürlüğe koyacaklarını, modelin uygulanması için de bankalar ile çalıştıklarını söyledi.

2018 KOSGEB Puanlama Sistemi Nedir? KOSGEB Puanlama Nasıl Olacak?

Örneğin bir firmanız var. Firma için makine teçhizat alacaksınız. Bunu satın almak için de kredi kullanacaksınız. Farz edelim ki bunun faiz oranını karşılamada taban puan 6 olsun. Yerli makine alacağım diye söylendiği zaman 4 puan daha eklenip, 10 puan üzerinden faiz karşılanacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…