Bankaların işe alım süreci bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Ancak genel hatlarıyla aşamalar benzerdir. İnsan Kaynakları Uzmanları banka iş ilanları şartlarına uygun olan adayları ilk olarak bankaya davet ederler. Eğer KPSS şartı aranıyorsa puanı en yüksekten başlayana en düşük olana doğru bir sıralama yapılır. KPSS şartı olmadan banka işe alım süreci gerçekleşecekse yetenekler çok önemlidir. Benzer şekilde KPSS’li personel alımlarında da bazen yetenekler ve deneyimler puanın önüne geçebilmektedir.

2018 Bankaların İşe Alım Süreci

Bankaların işe alım süreci yazılı sınav, bireysel mülakat, sözlü sınavlardan oluşur. Hem bankaya hem de pozisyona göre bunlar değişir.

Kariyer kategorimizden bankaların tüm işleyişlerine ulaşabilirsiniz.

Bankacılık alanında çalışmak isteyen insanlar için işe alım süreci şu aşamalardan sonra gerçekleşmektedir:

  1. Banka ihtiyaç duyduğu pozisyonlarda eleman alacağı yönündeki duyurularını yapar. Banka sınavları ile alacağı personellerle ilgili web sitesinde ve kariyer sitelerinde ilan verir.
  2. Bankacılık mezunları bu ilanlardan kendisine uygun olanlara başvuru yapar. Bu başvuru genellikle internet üzerinden veya bireysel olarak ilgili şubelere yapılır. Başvuru yapan adaylardan uygun olanlara bankalar yazılı sınav için çağrı yaparlar.
  3. Başvuruyu yapan adaylar eğitim durumlarına ve başvurdukları pozisyona yönelik yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlarda bankanın belirlediği taban puanı alamayanlar elenir.
  4. Bankanın yazılı sınavından iyi puan alan adaylar için ikinci aşama bireysel mülakat ya da sözlü sınavdır. Bu sınavda her banka kendi çalışma koşullarına uygun elemanları belirlemek için birtakım sorular sorar ve değerlendirmeler yapar.
  5. Banka iş ilanları ile başlayan sürecin son aşaması ise mülakatı başarıyla geçen adayların uygun pozisyonlara yerleştirilmesidir. Bu aşamada adaylara işe alındıklarına dair bilgilendirme maili gönderilir.

1 Yorum

  1. BANKA MÜLAKATI OLUMLU GEÇTİĞİ HALDE ÖNÜMÜZE İŞE ALIM SÜRECİ OLARAK GEÇMİŞE DAYALI KREDİ BORÇLARINI SUNUYORLAR GECİKMELİ OLDUĞUNA DAİR FAKAT BU KİŞİLER BİZLERE İŞ Mİ VERİYORLAR YOKSA KREDİ Mİ ????

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.