Ana SayfaSigortaAli Tezel'den Emeklilik Yazısı

Ali Tezel’den Emeklilik Yazısı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, çıkacak olan bir yasa ile bütün çalışanların zorunlu bireysel emekliliğe katılacağı ve maaşlarda kesinti yapılacağına dair iddialarla ilgi bir yazı kaleme aldı. Tezel, Türkiye’deki BES’in (Bireysel Emeklilik Sistemi) dünyadakiler gibi emekli aylığı veren bir sistem olmadığını ve TBMM’nin böyle bir yasayı geçireceğini düşünmediğini yazdı.

  İşte Ali Tezel’in yazısındaki bazı bölümler:

  YALANLARA İNANMAYIN

  “Yasa çıkmadan BES’e girin” yalanlarına inanmayın. Bu sistem emekli etmez, sadece para biriktirtir ve biriken parayı istediğiniz taksitle geri öder.

  BES, EMEKLİ AYLIĞI VEREN BİR SİSTEM DEĞİL

  Bizdeki bireysel emeklilik sistemi dünyada olduğu gibi emekli aylığı veren bir sistem değil. Sadece ilerde 56 yaşında gelince toplu veya taksit taksit size geri ödenecek bir parayı öngören sistem. Yani, eşiniz 56 yaşında gelip de en az 10 para ödemişse diyecekleri seçenekler şunlar:

  Siz 20 bin lira para ödemişsiniz, 20 binde neması oldu al bu 40 bin lirayı hadi güle güle, -Veya sizin tercihinize ayda bin lirayı 40 veya 42 ay ödeyelim para bitince bir daha görüşmeyelim, Yani, asla ömür boyunca emekli aylığı falan vermezler. Hatta bir bireysel emeklilik şirketi dalga geçer gibi paranızı çekmeyin her ay faizini çekin biz de size yıllık yüzde 3 faizi garanti edelim diyerek faizin yüzde 8’lerde seyrettiği ülkemizde milletle dalga da geçiyor.

  ŞİRKETLER KARA KAŞINIZA HAYRAN DEĞİL

  Para yatırılan bireysel emeklilik şirketlerinin oturdukları bina, personel giderleri, bina giderleri var. Bu şirketler öyle reklamlardaki gibi kara kaşınıza kara gözünüze hayran oldukları için açılmadılar. Sizin paralarınızla kâr etmek için açıldılar. Bu sebeple hem paranın yatırılmış olduğu yatırım araçlarından elde edilen nemalardan pay alırlar hem de sizin bahsettiğiniz ana paradan yönetim gideri adı altında para alırlar.

  Ali Tezel’in Yeni Yüzyıl’daki yazısının tamamını okumak için tıklayın

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.