Ana SayfaSigortaAli Tezel'den Emeklilik Yazısı

Ali Tezel’den Emeklilik Yazısı
A

-

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, çıkacak olan bir yasa ile bütün çalışanların zorunlu bireysel emekliliğe katılacağı ve maaşlarda kesinti yapılacağına dair iddialarla ilgi bir yazı kaleme aldı. Tezel, Türkiye’deki BES’in (Bireysel Emeklilik Sistemi) dünyadakiler gibi emekli aylığı veren bir sistem olmadığını ve TBMM’nin böyle bir yasayı geçireceğini düşünmediğini yazdı.

İşte Ali Tezel’in yazısındaki bazı bölümler:

YALANLARA İNANMAYIN

“Yasa çıkmadan BES’e girin” yalanlarına inanmayın. Bu sistem emekli etmez, sadece para biriktirtir ve biriken parayı istediğiniz taksitle geri öder.

BES, EMEKLİ AYLIĞI VEREN BİR SİSTEM DEĞİL

Bizdeki bireysel emeklilik sistemi dünyada olduğu gibi emekli aylığı veren bir sistem değil. Sadece ilerde 56 yaşında gelince toplu veya taksit taksit size geri ödenecek bir parayı öngören sistem. Yani, eşiniz 56 yaşında gelip de en az 10 para ödemişse diyecekleri seçenekler şunlar:

Siz 20 bin lira para ödemişsiniz, 20 binde neması oldu al bu 40 bin lirayı hadi güle güle, -Veya sizin tercihinize ayda bin lirayı 40 veya 42 ay ödeyelim para bitince bir daha görüşmeyelim, Yani, asla ömür boyunca emekli aylığı falan vermezler. Hatta bir bireysel emeklilik şirketi dalga geçer gibi paranızı çekmeyin her ay faizini çekin biz de size yıllık yüzde 3 faizi garanti edelim diyerek faizin yüzde 8’lerde seyrettiği ülkemizde milletle dalga da geçiyor.

ŞİRKETLER KARA KAŞINIZA HAYRAN DEĞİL

Para yatırılan bireysel emeklilik şirketlerinin oturdukları bina, personel giderleri, bina giderleri var. Bu şirketler öyle reklamlardaki gibi kara kaşınıza kara gözünüze hayran oldukları için açılmadılar. Sizin paralarınızla kâr etmek için açıldılar. Bu sebeple hem paranın yatırılmış olduğu yatırım araçlarından elde edilen nemalardan pay alırlar hem de sizin bahsettiğiniz ana paradan yönetim gideri adı altında para alırlar.

Ali Tezel’in Yeni Yüzyıl’daki yazısının tamamını okumak için tıklayın

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol