Türk Hava Yolları Filosuna 220 Uçak Ekleyecek!

0

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin havayolu lideri olarak filosuna yeni uçaklar ekleyecek. 5 yıllık plan doğrultusunda yapılacak alımların sayısı 220 adeti bulacak.

Türk Hava Yolları Filosuna Yeni Uçaklar Katacak

Türk Hava Yolları, 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmet verdiği yolcu sayısını yıl bazında yüzde 29 artırmayı başardı. Üç ayda 17 milyon yolcuya kaliteli ve güvenli hizmet sağlayan THY, 5 yıllık satın alma planlarını şimdiden yaptı. Buna göre şirket beş yıllık zaman diliminde 220 adetlik uçak alımı yapacak. Filosunu genişletecek ve yenileyecek olan THY, hizmet kalitesini birkaç basamak daha yukarıya taşıyacak.

Türk Hava Yolları, yılsonunda 11 milyar 800 milyon dolarlık satış öngörürken, 2017’nin son aylarında uçak üretiminin dünya devi Airbus’la da 10 adet opsiyonlu, 50 adet kesin satın alma anlaşması yaptığını duyurmuştu.

Alınan bilgilere göre Türk Hava Yolları bünyesinde 18 adet kargo uçağı bulunuyor. Şirketin yolcu uçaklarının toplamı ise 327 adeti gösteriyor. 5 yıllık plana göre filoya 220 adet uçak daha dahil edilecek.

Pilot Alımına Hız Verecek

Şirket, İstanbul’un üçüncü hava limanının hizmete alınmasıyla yeni uçaklara ve personele ihtiyaç duyacak. Bu kapsamda şirketin büyüme hızının artacağı öngörülürken, THY hazırlıklara şimdiden başladı. Yapılan tahminlere göre Yeni Havaalanının hizmete alınmasıyla birlikte şirketin en az 500 pilota ihtiyaç duyacağı ifade edildi. Şirketten yapılan açıklamalarda bu yönde oldu. THY önümüzdeki yıl pilot alımlarını artıracağını açıkladı.

Satış Gelirleri Arttı

Mart ayının bitmesiyle Türk Hava Yolları’nın ilk çeyrek mali göstergeleri de belli oldu. Şirketin açıklamasına göre THY yıl bazındaki zararını yüzde 78 oranında geriye çekti. Satış gelirleri yüzde 44 arttı. Yılın ilk üç ayındaki zararın 314 milyon lira olduğunu kaydeden havayolu devi, satış gelirlerinin bu dönemde 10 milyar 500 milyon liraya yükseldiğini açıkladı.