Banka Müşteri Temsilcisi: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

0
Banka Müşteri Temsilcisi Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

Banka Müşteri Temsilcisi, banka bünyesinde hizmet verilen müşterilerin talep etikleri işlemleri eksiz olarak ve hızlı bir şekilde yerine getirmek ile mükellef olan ve bunun ile beraber bankaya yeni müşteriler kazandırmak üzere müşteri ziyaretleri gerçekleştiren kişidir. Kariyerini bankacılık ve finans kuruluşları alanında sürdürmeyi hedefleyen müşteri temsilcisinin, ancak belirli niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Banka Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

Banka müşteri temsilcisi, bankalar tarafından verilen personel alım ilanları doğrultusunda bu iş ilanına müracaat edilerek olunmaktadır. Herhangi bir banka tarafından verilen Müşteri Temsilcisi ilanına müracaat eden adayların, ilanda belirtilen nitelikler sahip olması ve belirtildiği takdirde banka sınavlarına girmiş olması gerekmektedir. Banka sınavlarını başarılı bir şekilde geçen, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve aranan niteliklere sahip olup kariyerini bankacılık alanında sürdürmek isteyen tüm adaylar, müşteri temsilcisi olabilmektedir.

Müşteri Temsilciliği için Sınavlar Nasıl Olur?

Banka Müşteri Temsilcisi: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı - Müşteri Temsilciliği için Sınavlar Nasıl Olur
Müşteri Temsilciliği için Sınavlar Nasıl Olur?

Bankada Müşteri Temsilcisi olarak çalışmak isteyen adaylar yazılı ve sözlü olmak üzere 2 sınava tabi tutulurlar. Banka sınavları iş ilanı başvurularının sona ermesinden 1 hafta içerisinde yayımlanır. Yayımlanan duyuruda adayların sınava nerede ve ne zaman girecekleri belirtilmektedir. Yazılı sınavda başarılı olanlar ise mülakatlara davet edilirler. Mülakatlar birebir ya da grup şeklinde olur. Mülakatlarda başarılı olanlar ise belirtilen ilde çalışmaya başlarlar. Ancak bazı bankalar Müşteri Temsilcisi görevlendirmesinden önce eğitim verilir. Eğitimde adaylara;

  • Diksiyon,
  • İkna etme yeteneği,
  • Müşterilerle iletişim konusunda eğitimler verilir.

Banka Müşteri Temsilcisi Görevleri Nelerdir?

Kariyer planlaması ile banka müşteri temsilcisi olan kişiler;

  • Çalıştıkları bankanın bünyesinde gelen arama ve çağrıları cevaplayarak müşterilerin taleplerini tam bir şekilde yerine getirme,
  • Müşterilerin bankacılık ya da kendi hesapları ile alakalı her türlü soruyu cevaplayıp bilgi vermek,
  • Yeni müşteriler toplamak adına sık sık ziyaretler düzenlemektedir.

Bireysel bankacılık alanında kredi ya da kredi kartı ürünleri gibi çeşitli ürünleri pazarlamak da yine müşteri temsilcisinin görevlerindendir.

Banka Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka Müşteri Temsilcisi: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı - Banka Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir
Banka Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Müşteri temsilcisinin işe alım şartları genellikle bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile bu pozisyon için aranan şartlara bakılacak olursa;

  • Adaylarda 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da meslek yüksekokulunda öğrenci olması,
  • 30 yaşını aşmamış olması,
  • İletişim becerilerinin kuvvetli,
  • İkna kabiliyetinin yüksek ve bazen de satış yapma konusunda istekli olması gibi şartlara bakılmaktadır.

Ayrıca bazı bankalar müşteri temsilcisi alımı yaparken adayları banka sınavlarına tabi tutmaktadır. Tüm şartları taşıyıp banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, banka müşteri temsilcisi olarak işe alınmaktadır.

Müşteri Temsilcisi Ne Kadar Maaş Alır?

Bankada Müşteri Temsilcisi görev alan kişilerin maaşları 3.000 TL’den başlar. Maaş tutarı bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın