Banka müşteri temsilcisi, banka bünyesinde hizmet verilen müşterilerin talep etikleri işlemleri eksiz olarak ve hızlı bir şekilde yerine getirmek ile mükellef olan ve bunun ile beraber bankaya yeni müşteriler kazandırmak üzere müşteri ziyaretleri gerçekleştiren kişidir. Kariyerini bankacılık ve finans kuruluşları alanında sürdürmeyi hedefleyen müşteri temsilcisinin, ancak belirli niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Banka Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

Banka müşteri temsilcisi, bankalar tarafından verilen personel alım ilanları doğrultusunda bu iş ilanına müracaat edilerek olunmaktadır. Herhangi bir banka tarafından verilen müşteri temsilcisi ilanına müracaat eden adayların, ilanda belirtilen nitelikler sahip olması ve belirtildiği takdirde banka sınavlarına girmiş olması gerekmektedir. Banka sınavlarını başarılı bir şekilde geçen, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve aranan niteliklere sahip olup kariyerini bankacılık alanında sürdürmek isteyen tüm adaylar, müşteri temsilcisi olabilmektedir.

Banka Müşteri Temsilcisi Görevleri Nelerdir?

Kariyer planlaması ile banka müşteri temsilcisi olan kişiler, çalıştıkları bankanın bünyesinde gelen arama ve çağrıları cevaplayarak müşterilerin taleplerini tam bir şekilde yerine getirme görevini üstlenmektedir. Öte yandan müşterilerin bankacılık ya da kendi hesapları ile alakalı her türlü soruyu cevaplayıp bilgi vermekle yükümlü olan banka müşteri temsilcileri, ayrıca çalıştıkları banka için yeni müşteriler toplamak adına sık sık ziyaretler düzenlemektedir. Bireysel bankacılık alanında kredi ya da kredi kartı ürünleri gibi çeşitli ürünleri pazarlamak da yine müşteri temsilcisinin görevlerindendir.

Banka Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Müşteri temsilcisinin işe alım şartları genellikle bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile bu pozisyon için aranan şartlara bakılacak olursa; adaylarda 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da meslek yüksekokulunda öğrenci olması, 30 yaşını aşmamış olması, iletişim becerilerinin kuvvetli, ikna kabiliyetinin yüksek ve bazen de satış yapma konusunda istekli olması gibi şartlara bakılmaktadır. Ayrıca bazı bankalar müşteri temsilcisi alımı yaparken adayları banka sınavlarına tabi tutmaktadır. Tüm şartları taşıyıp banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, banka müşteri temsilcisi olarak işe alınmaktadır.