Banka satış danışmanı, bankaların bünyesinde faaliyet gösteren, genellikle kredi, kredi kartı ürünleri ve diğer ürün ve hizmetlerin pazarlamasını gerçekleştirmek maksadı ile müşterilerle birebir iletişime geçen ve müşterileri satış adına ikna eden kişilere verilen isimdir. Dolayısıyla bankalar, satış danışmanından ikna kabiliyetinin en üst seviyede olması ve prezantabl olması talep edilmektedir.

Banka Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Bankacılık sektöründe kariyer yapmayı planlayanlar için ilk akla gelen pozisyonlardan biri banka satış danışmanıdır. Bankalar tarafından satış danışmanı, çeşitli zamanlarda alınmaktadır. Dolayısıyla kişilerin satış danışmanı olabilmesi için, banka personel alımı ilanlarını devamlı olarak takip etmesi gerekmektedir.

Banka satış danışmanı olabilmek için ayrıca bankalar tarafından aranan niteliklere, eğitime ve deneyime sahip olmakla beraber ayrıca banka sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde satış danışmanı olabilmek mümkündür.

Banka Satış Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Bir banka satış danışmanı yönünde kariyer yapmayı hedefleyen kişi, çalışmış olduğu banka bünyesinde pek çok görev üstlenmektedir. Banka satış danışmanı ya da satış temsilcisi kredi kartı, kredi ürünleri, sağlık sigortası, hayat sigortası, taşıt sigortası gibi ürünlerin yanı sıra bunun gibi pek çok ürün ve hizmeti de pazarlaması gerekmektedir.

Kariyer planlama doğrultusunda banka sınavlarına girerek başarılı olan ve satış danışmanı pozisyonuna yerleşen bu kişiler, söz konusu satışlarını gerek sahada, gerek şubelerde, gerekse de telefon bankacılığı üzerinde ürün pazarlaması işlemini gerçekleştirmektedir.

Banka Satış Danışmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka satış danışmanının işe alınması için adaylarda aranan şartlar genellikler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile bu pozisyon için aranan şartlara bakılacak olursa; satış danışmanı pozisyonuna başvuruda bulunacak olan adayın üniversitelerin ya da yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun ve en fazla 30 yaşını aşmamış olmasına bakılmaktadır. Bu pozisyon için ayrıca pozitif, güler yüzlü, insan ilişkilerinde başarılı, ikna kabiliyeti yüksek olan adaylara bakılırken, sınav şartı koşan bankalarda banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde cevaplamış olmasına da bakılmaktadır.