Ana SayfaGündemMevduat Faizleri Uçuşa Geçti! Faizler Yüzde 15’e Dayandı!

Mevduat Faizleri Uçuşa Geçti! Faizler Yüzde 15’e Dayandı!
M

-

2018 yılının Haziran ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faiz artışı kararı, bankaların mevduat hesapları için uyguladığı faiz oranlarını da bir adım öteye taşıdı. Haziran ayı genelinde mevduat hesapları için sunulan faiz oranları önemli ölçüde yükselmiş oldu.

Haziran ayının son haftası itibariyle bir ay süreye kadar olan vadeli olan mevduatlar için bankalar tarafından uygulanan aylık faiz oranları yüzde 15 seviyesine kadar yaklaştı. Bazı bankalarda üç ay süreli vadeli olacak şekilde planlanan mevduatlardaki faizler ise yüzde 17 sınırını aşmış oldu.

Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göz atıldığında 29 Haziran ile biten hafta itibariyle Türkiye’de hizmet veren bankaların 1 aya kadar vadeli mevduatlar için sundukları faiz oranlarının ortalaması yüzde 14,85 seviyesine kadar yükselirken, üç aya kadar olan mevduatlar için sunulan faiz oranları ortalaması da yüzde 17,35 seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası Faiz Artırımları Mevduatları Yukarı Yönlü Hareketlendirdi

Merkez Bankası Mayıs döneminde yaşanan orantısız döviz kuru yükselmesini kontrol altına alabilmek ve yükselişini engelleyebilmek için 23 Mayıs 2018 tarihinde ve 7 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantılarında faiz artırımı gerçekleştirmiş, bu faiz artırımı sonrasında da mevduat faizlerinde yukarı yönlü bir hareketlenmenin baş göstereceği güçlenmişti. 23 Mayıs’ta beklentilerin dışında, olağanüstü bir faiz artışı kararı alan Merkez Bankası, devam eden süreçte bankalar tarafından uygulanan 1 aya kadar olan vadeli mevduatlar için de artışın yüzde 2,24 seviyesi düzeyinde gerçekleşmesi için de ortam yaratmış oldu.

Dönem içerisinde yaşanan gelişmeler ışığında sahip oldukları mevduat kapasitesini genişletmek isteyen bankalar, müşterilerine sundukları mevduat hesabı faiz oranları için de yükseltme yönüne gitti. Bazı bankalar tarafından hoş geldin faizi kampanyaları düzenlenirken, 100 bin Türk Lirası’na kadar olan mevduatlar için yüzde 17,50’ye kadar faiz verilmesi gündeme geldi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol