Ana SayfaGündemBankaların Kredi Standartlarına Düzenleme Yolda!

Bankaların Kredi Standartlarına Düzenleme Yolda!
B

-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bankadan bankaya farklılık göstermek suretiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi standartlarında düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Yakın İzlemedeki Kredilere Düzenleme

Ekonomi yönetiminin göreve başlamasından sonra yeni dönemde hem sermaye piyasaları hem de bankalar için yeni alınacak kararlar netleşmeye başlıyor.  Yakın izlemedeki krediler olarak bilinen grup 2 kredilerinde farklı risk izleme standartları uygulamalarının yanlış anlamalara neden olduğunu söyleyen Albayrak, bu kapsamda ilerleyen dönemlerde düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta BDDK ve TBB yönetimi ile bir araya gelen Albayrak, risk izleme standart uygulamaları hakkında görüştü, üst düzey bankacılık kaynakları gerçekleştirilen toplantıda ilerleyen dönemlerde atılabilecek adımlar hakkında tartıştı. Bu doğrultuda da BDDK’nın konuyla ilgili çalışmalarda bulunacağı açıklandı.

IFRS9 standartlarının dünyada yeni olduğunu ve bu nedenle de bankadan bankaya göre yorum farklılıklarının olabileceğini belirten üst düzey banka yöneticileri, yorum farklılıkları yaşanmasından dolayı her bankanın kendine özel risk değerlendirmelerinin olabileceğini, buna ek olarak da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bankacılık sektöründeki yeniden yapılandırılan krediler için standart koyabileceğini beklediklerini ifade ettiler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol