Ana SayfaSigorta2020 Bireysel Emeklilik Sorgulama

2020 Bireysel Emeklilik Sorgulama

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik döneminde, çalışma hayatındaki yaşam standartlarını sürdürebilmesi adına kurgulana bir çeşit sistem olarak tanımlanmaktadır. Çalışma hayatı boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen birikimler sayesinde emekli olunduğu zaman da ek gelir sağlanabilmekte ve rahat bir yaşam sürdürülebilmektedir. BES’e otomatik olarak dahil olan bireyler belli bir süre boyunca düzenli olarak birikim gerçekleştirdiğinde, toplam elde edilen birikimin yüzde 25’i kadar da devlet katkısı sağlanmaktadır. Bireyler gerçekleştirmiş oldukları birikimlerini 2019 bireysel emeklilik sorgulama ile öğrenebilmektedir.

2020 Bireysel Emeklilik Sorgulama

2020 Bireysel emeklilik sorgulama işlemi, genellikler bireylerin ne kadar birikim yaptıklarını, sisteme ne zaman dahil olduklarını, ne kadar zaman daha birikim yapmaya devam edecekleri gibi konularda bilgi edinilmesi için gerçekleştirilen bir işlemdir. BES sorgulama işlemi, hangi şirket ya da banka ile sözleşme imzalandı ise, o şirket aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi, e-devlet uygulaması üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. T. C. kimlik numarası ve şifresi il sisteme giriş yapan bireyler, BES hakkında kolaylıkla bilgi edinebilmekte ve sistem hareketlerini görebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmadan önce bireyler genellikle emekli olduğunda alacağı toplu para ya da maaş hakkında bilgi edinebilmek, biriktirmiş olacağı paraya devlet tarafından sağlanacak olan katkıyı görebilmek, aylık olarak ödemesi gereken birikimini belirlemek ve buna göre bir plan oluşturmak için BES hesaplama işlemi gerçekleştirmektedir. Bireysel emeklilik sistemi hesaplaması online olarak hesaplama araçları üzerinden gerçekleştirilebilirken, ayrıca anlaşma yapılacağı zaman şirket tarafında da gerçekleştirilebilmektedir. Hesaplama yapan bireyler kendi bütçelerine göre bir plan oluşturmakta ve emeklilik dönemi için buna göre birikim yapmaktadır.

BES’ten Caymak Mümkün Mü?

Sisteme otomatik olarak dahil olan her bireyin BES’ten cayma hakkı sabittir. Hayata geçirilen son düzenleme ile günümüzde her bir çalışan BES’e otomatik olarak kaydolurken, belli bir müddet sonra sistemden çıkmayı talep edebilmektedir. Bunun için BES’li olan bireyin yapması gereken tek işlem, anlaşmalı oldupu banka ya da Bireysel Emeklilik Şirketi ile görüşme gerçekleştirerek BES iptal talebinde bulunmaktadır. Gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesinin akabinde sistemin iptali gerçekleştirilmiş olacaktır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.