Taşıt Kredisi Ne Kadar Kullanılır?

Taşıt Kredisi Ne Kadar Kullanılır?

Araç piyasasındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuda beğendiği araca parası yetmeyen kişiler için bankalar tarafından taşıt kredisi imkanı sunulmaktadır. Birbirinden cazip seçenekler ile sunulan bu kredi konusunda taşıt kredisi ne kadar kullanılır sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir.

Taşıt Kredisi Miktarı Ne Kadar Olabilir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar tarafından çeşitli oranlarla taşıt kredisi imkanı sunulmaktadır. Taşıt kredisi ne kadar kullanılır sorusunun cevabı bankalara göre farklılık göstermektedir. Yine de bankaların sunduğu oranlar ve miktarlar birbirine yakındır. Bu nedenle kullanılabilecek miktar aşağı yukarı belli olmaktadır.

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler öncelikle almayı düşündükleri aracı belirlemelidir. Bu aracın değeri verilecek kredinin miktarını da etkilemektedir. Bankalarda genellikle 50 bin TL’ye kadar olan araçların değerinin %70’lik kısmı, 50 bin TL’nin üzerinde fiyatı olan araçların değerinin %50’lik kısmı kredi olarak sunulmaktadır. Yine de bu oranlar bankalara göre bazı farklılıklar içermektedir.

Bankalar tarafından sunulan bu kredide taşıt kredisi ne kadar kullanılır sorusunun bir diğer cevabı da vade süresinin etkisidir. Yani, 48 aya kadar vade seçeneği sunulan bu kredilerde vade süresi alınacak miktarı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle geri ödeme miktarını iyi değerlendirmeniz gereklidir.

Taşıt Kredisinde Gerekli Belgeler

Bankalar tarafından sunulan kredileri almak için çeşitli belgeleri ibra etmek gerekmektedir. Taşıt kredisi ne kadar kullanılır sorusunun cevabından önce bu kredinin onaylanması için hangi belgelerin gerektiği sorusuna cevap verilmelidir. Öncelikle gelir durumunuzu gösteren belge ya da vergi levhasını ibra etmelisiniz. Nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi de gereklidir. Bunun yanı sıra alacağınız taşıtın değerini gösteren belge de gereklidir.

Taşıt kredisi kullanırken faiz oranlarına ve geri ödemeniz gereken miktara dikkat etmelisiniz. Tüm belgeleri tamamlayarak ve şartları yerine getirerek araç kredisini kolayca alabilir ve hayalinizdeki araca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın