Ana SayfaBankacılıkKredi Nasıl Çekilir?

Kredi Nasıl Çekilir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi günümüzde oldukça fazla gereksinim duyduğumuz bir bankacılık ürünüdür. Bankadan kredi kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Çoğu zaman bir yakınımızdan borç istemek yerine bankalardan kredi çekmeyi tercih ederiz. Kredilerin belirli vadelerde geri ödenmesi de birçok kişiye cazip gelmektedir. Peki kredi nasıl çekilir, kredi çekerken nasıl bir yol izlemeliyiz. Yazımızda bu konuda bilgi vereceğiz.

Kredi Nasıl Çekilir?

Günümüzde kredi çekmek için birçok yol bulunmaktadır. Önceden şubeye gidip sayfalarca sözleşme imzalamak gerekirken şimdi işlemler çok daha hızlı ve kolay yapılmaktadır. Kredi kullanmak istediğinizde çalıştığınız bankanın şubesine giderek ya da bankanın dijital platformunda kredi talebinde bulunarak işlemlerinizi halledebilirsiniz. Hepsi için uygulanan prosedür farklı olsa da temel olarak dikkat edilen belirli hususlar bulunmaktadır. Bir banka şubesinden kredi çekmek istediğinizde kimliğinizle şubeye gitmeniz yeterlidir. Eğer banka ile daha önce bir çalışmanız var ise yani daha önceden ilgili bankanın müşterisi iseniz bu durumda banka bazı bilgileri sizden almayacaktır. Gerekli gördüğü bilgi ve belgeleri size iletecektir. Müşteri temsilcisine talep ettiğiniz tutarı ve geri ödemek istediğiniz vadeyi belirtmeniz yeterlidir. Gerekli kontrolleri banka personeli yapacaktır. Dijital ortamdan kredi nasıl çekileceğine değinecek olursak, bankaların mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulamalarını kullanıyor olmanız gerekmektedir. Örneğin maaş müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulamasına girdiğinizde krediler bölümünde genellikle hazır kredi limitleri olmaktadır. Her müşteri kredi notuna göre hazır kredi limitine sahip olabilir. Eğer böyle bir limitiniz var ise sistem sizi yönlendirecek ve şartlar uygunsa bu durumda hiç şubeye gitmenize gerek kalmadan krediniz hesabınıza aktarılmaktadır. İnternet bankacılığı içinde bu durum aynıdır. Eğer bir kredi limitiniz yok ise bu durumda krediler bölümünden kredi başvur seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. İstediğiniz koşulları sisteme girdiğinizde banka bir ön onay yapacaktır. Sonrasında gerekli görürse sizi şubeye davet edecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekmek için gerekli koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. Bankaların belirli kredi politikaları bulunmaktadır ve krediler için belirli koşullar gerekmektedir. Bu koşulları sağlamıyorsanız başvursanız bile krediniz reddedilebilir. Bu da gereksiz yere kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce gecikmede bir ödemenizin olmadığına, daha önce takibe uğrayıp uğramadığınıza dikkat etmelisiniz. Gecikmede bir banka ödemeniz var ise bu durumda krediniz reddedilebilir ya da banka sizden bu gecikmeyi gidermenizi talep edebilir. Ayrıca daha önceden takibe uğramış bir ödemeniz var ise yani Avukata devrolmuş bir borcunuz var ise bu durumda da başvurunuz onaylanmaz. Kredi işlemleri artık günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte çok hızlanmış ve kolaylaşmıştır. Önceden insanlar sayfa sayfa evrak imzalarken artık dijital imzalar sayesinde evrak imzalamaktan kurtulmuş oluyoruz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/krediler/

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...