Akbank’tan Türkiye Ekonomisine 700 Milyon Dolarlık Kaynak

Akbank’ın yenilediği sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalardan Türkiye’ye 700 milyon dolarlık destek sağladığı belirtildi.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 19 ülkeden 34 bankanın katılım gösterdiği ve başarıyla tamamlanan sendikasyon işlemiyle ilgili olarak açıklama yaptı. Binbaşgil, koronavirüsün ekonomiyi kötü bir şekilde etkilemeye devam ettiği şu günlerde piyasaların dövize ve likiditeye olan erişiminin gittikçe zorlaştığını belirtti. Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiği şu günlerde bankanın sendikasyon işlemini başarıyla tamamladığını ifade etti. Önceki yılın sendikasyon işlemlerinde yer almayan Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’dan 9 yeni bankanın katılımıyla toplamda 19 ülkeden 34 bankanın iş birliğinde 700 milyon dolarlık destek sağlandığını açıkladı. Sendikasyon işleminin Türk bankacılık sektörünün ikinci yarısındaki sendikasyon işlemlerine referans oluşturacağını sözlerine ekledi.

Türk Bankacılık Sektörüne Destek Dün Olduğu Gibi Bugün ve Yarın da Devam Edecek

Binbaşgil, piyasalardaki gelişmelerin gözlemlenerek esneklik sağlamak için sendikasyon kredilerine “akordeon” özelliğinin eklendiğini söyledi. Binbaşgil, “Bu yaklaşımımızla, sendikasyon sözleşmemizin imza tarihinden kredi çekiliş tarihine kadar, sendikasyona katılmak isteyen, ancak süre kısıtı nedeniyle kredi süreçlerini henüz tamamlayamayan bankaların da işlemimize katılmalarına fırsat tanıdık. Sağladığımız bu esneklik sayesinde, imzaladığımız tutarın üzerine kredi çekiliş tarihine kadar gelecek katılımlar da eklenecek ve sendikasyonumuzun nihai tutarı önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Bu zorlu dönemde yatırımcıların sendikasyon kredimize gösterdikleri ilgi Akbank’a ve ülkemizin bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir sonucudur.” açıklamasında bulundu.

Türk bankacılık sektörüne olan desteğin kesintisiz bir şekilde süreceğinin altı çizildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın