Ana SayfaGündemAkbank’tan Türkiye Ekonomisine 700 Milyon Dolarlık Kaynak

Akbank’tan Türkiye Ekonomisine 700 Milyon Dolarlık Kaynak
A

-

Akbank’ın yenilediği sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalardan Türkiye’ye 700 milyon dolarlık destek sağladığı belirtildi.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 19 ülkeden 34 bankanın katılım gösterdiği ve başarıyla tamamlanan sendikasyon işlemiyle ilgili olarak açıklama yaptı. Binbaşgil, koronavirüsün ekonomiyi kötü bir şekilde etkilemeye devam ettiği şu günlerde piyasaların dövize ve likiditeye olan erişiminin gittikçe zorlaştığını belirtti. Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiği şu günlerde bankanın sendikasyon işlemini başarıyla tamamladığını ifade etti. Önceki yılın sendikasyon işlemlerinde yer almayan Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’dan 9 yeni bankanın katılımıyla toplamda 19 ülkeden 34 bankanın iş birliğinde 700 milyon dolarlık destek sağlandığını açıkladı. Sendikasyon işleminin Türk bankacılık sektörünün ikinci yarısındaki sendikasyon işlemlerine referans oluşturacağını sözlerine ekledi.

Türk Bankacılık Sektörüne Destek Dün Olduğu Gibi Bugün ve Yarın da Devam Edecek

Binbaşgil, piyasalardaki gelişmelerin gözlemlenerek esneklik sağlamak için sendikasyon kredilerine “akordeon” özelliğinin eklendiğini söyledi. Binbaşgil, “Bu yaklaşımımızla, sendikasyon sözleşmemizin imza tarihinden kredi çekiliş tarihine kadar, sendikasyona katılmak isteyen, ancak süre kısıtı nedeniyle kredi süreçlerini henüz tamamlayamayan bankaların da işlemimize katılmalarına fırsat tanıdık. Sağladığımız bu esneklik sayesinde, imzaladığımız tutarın üzerine kredi çekiliş tarihine kadar gelecek katılımlar da eklenecek ve sendikasyonumuzun nihai tutarı önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Bu zorlu dönemde yatırımcıların sendikasyon kredimize gösterdikleri ilgi Akbank’a ve ülkemizin bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir sonucudur.” açıklamasında bulundu.

Türk bankacılık sektörüne olan desteğin kesintisiz bir şekilde süreceğinin altı çizildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol