İş Bankası’ndan Blockchain Teknolojisi ile Dış Ticarette Bir Adım Daha

Google Haberlere Abone Ol:

Blockchain teknolojisini ile dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olan İş Bankası, ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi.

Dış Ticarette İkinci Pilot İşlem

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisini ile dış ticarette ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Bahis geçen işlem, Marco Polo platformu üzerinden Sanko Holding – Süper Film, Brückner Group, Commerzbank, İş Bankası arasında gerçekleşti. İhracata yönelik üretimler gerçekleştiren Süper Film’in üretim fabrikalarına Almanya’dan makine parçası alımına ödeme garantisi sağlanan işlemlerle, verilerin eşlenmesi koşuluna bağlı olarak dağıtık defter teknolojisi ile ödeme garantisinden bahsedildi.  Fatura, yükleme belgeleri, vadeli ödeme ve bunların yanı sıra akıllı sözleşmelerin kullanılmasıyla ilk işlemlere bakıldığında daha karmaşık olan, evrak kontrol ve mutabakatların süreleri sebebiyle günler alacak bu işlem, blockchain ve DLT teknolojisinin sağladığı avantaj, hız ve kolaylık ile güvenle çok kısa zamanlarda halledildi.

Geçtiğimiz mayıs aylarında dış ticaretlerde blockchain kullanarak işlemlerini gerçekleştiren ilk Türk Bankası olarak dış ticaret finansmanında verilerin eşleşmesine bağlı, güvenilir ve daha hızlı bir süreci başlattıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “İkinci pilot işlemlerle, uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin blockchain teknolojisi üzerinden finansmanına yönelik çalışmalarımızı daha da geliştirerek devam ettirmekteyiz. Müşterilerimize yepyeni hizmetlerimizle hızlı, güvenilir ve daha kolay işlemlerle güzel deneyimler sunmanın gururunu yaşıyoruz.” cümlelerini kullandı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...