Ana SayfaGündemBankaların Döviz Cinsi Varlıklarında Artış Yaşandı!

Bankaların Döviz Cinsi Varlıklarında Artış Yaşandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye içerisinde banka sektörü kapsamında döviz cinsi varlıklarda 2020 yılında son aşamada da %0,2 artış içerisinde 316,8 milyara kadar çıkış yaşadı.

Türkiye kapsamında banka sektöründe toplam elde edilen yabancı para varlıkları döviz cinsi varlıklardan 2020 yılında son aşamaya gelindiğinde %0,2 artış göstererek 316,8 milyar ABD dolar bazında banka dışında olan sektörlerden oluşan yabancı para alacakları da bu duruma bağlı olarak %0,3 azalış sonucunda 195,3 milyar ABD doları oldu.

Döviz Cinsi Varlıklarda Banka Sektörü

Döviz Cinsi Varlıklarda Banka Sektörü
Döviz Cinsi Varlıklarda Banka Sektörü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aracılığıyla açıklamalarda istatistiki olarak elde edilen verilerin kapsamında türkiye içinde banka sektörü olarak toplam yabancı para varlıkları 2020 yılına göre şu an da %0,2 artış göstererek 316,8 milyar ABD doları ile banka dışında bulunan sektörlerden de yabancı para alacakları ise yüzde 0,3 azalışla 195,3 milyar ABD doları oldu.

Açıklamada ise şöyle denildi:

“Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para yükümlülükleri 2020 yıl sonuna göre yüzde 2,6 azalışla 337,4 milyar ABD doları, Banka dışı sektöre olan yabancı para yükümlülükleri ise yüzde 4,5 azalışla 250,3 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.”

BIS – Konsolide Bankacılık İstatistikleri

BIS – Konsolide Bankacılık İstatistikleri
BIS – Konsolide Bankacılık İstatistikleri

Türkiye’deki bankalar arasında ilk borçluya göre toplamda sınır ötesi alacaklar, 2020 yıl sonuna göre %27,4 artış göstererek 34,8 milyar ABD doları, bankalardan alacakları ise %43,8 artış sonunda 26,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye yerli bankaları ise nihai borçlunun durumuna göre toplam yurt dışı alacakları, 2020 yıl sonunda %34,8 artışla 25,0 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.