Ana SayfaGündemBankacılık Kredi Hacmi Geriledi

Bankacılık Kredi Hacmi Geriledi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nın (BDDK) yayımladığı haftalık bültene göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 20 Ağustos haftası itibari ile 8 milyar 409 milyon TL’lik bir azalış gösterdi. Bankacılık kredi hacmi içindeki bu azalış piyasa takipçilerinin notları arasına eklendi.

Açıklanan dönem içinde toplam bankacılık kredi hacmi 3 trilyon 903 milyar 787 milyon TL’den 3 trilyon 895 milyar 378 milyon TL’ye düşüş gösterdi.

Bankacılık Kredi Hacmi

Bankacılık Kredi Hacmi
Bankacılık Kredi Hacmi

Bankacılık sektörü içindeki toplam mevduat (bankalar arası dahildir), 20 Ağustos haftası itibari ile 57 milyar 349 milyon TL azalış gösterdi. Bahsi geçen haftada %1,4 azalış gösteren bankacılık sektörü toplam mevduatı, 3 trilyon 923 milyar 262 milyon TL oldu.

Taksitli Ticari Kredilerde Azalış

Taksitli Ticari Kredilerde Azalış
Taksitli Ticari Kredilerde Azalış

Tüketici kredilerinde, 20 Ağustos ile biten hafta dikkate alındığında bir önceki haftaya göre 738 milyon liralık azalış görülerek 719 milyar 316 milyon liraya gerileme kaydedildi. Kredilerin dağılımı ise şöyle:

  • Konut Kredisi: 279 milyar 229 milyon TL
  • Taşıt Kredisi: 14 milyar 553 milyon TL
  • İhtiyaç Kredisi: 425 milyar 535 milyon TL

Bu dönemde taksitli ticari kredilerin tutarında 2 milyar 482 milyon TL azalış görüldü ve 598 milyar 231 milyon TL’ye gerileme gösterdi. Bankaların bireysel kredi kart alacaklarında da %2,2’lik azalış görülerek 174 milyar 154 milyon liraya düşüş kaydedildi. Bireysel kredi kartı alacakları içinde 71 milyar 705 milyon TL taksitli, 102 milyar 449 milyon TL de taksitsiz olarak görülüyor.

Yasal Öz Kaynaklarda Artış

BDDK haftalık verilerinde bankacılık sektörü içinde takipteki alacaklar, 20 Ağustos haftası itibari ile 79 milyon lira azış göstererek 150 milyar 321 milyon liraya gerilemiş oldu. Takipte bulunan alacakların 116 milyar 225 milyon TL’si için özel karşılık ayrılması uygulandı.

Bu dönem içinde bankacılık sistemine ait yasal öz kaynaklarda 253 milyon liralık bir artış yaşanarak 811 milyar 205 milyon liraya yükseliş gösterdi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,246TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...