Kurbanlık Fiyatları Düştü

0

Kurbanlık Fiyatları Düşüyor

Kurbanlık bulamam endişesiyle kurbanlık hayvanı erkenden alan kişiler her zaman olduğu gibi daha fazla ücret ödemek zorunda kaldılar. Bayramın yaklaşmasıyla düşen fiyatlar bayramın ilk gününde ciddi anlamda düşmüştü, bugün de kurbanlık fiyatları düşmeye devam ediyor. Kurbanlık bir koyun bayramdan birkaç gün önce 850 liraya satılırken aynı hayvan bugün pazarlarda 700 liraya alıcı bekliyor. Özellikle doğudan batı illerine hayvan satışı için gelen vatandaşlar hayvanlarını tekrar götürmek istemiyor. Nakliye masrafını ödememek isteyen hayvan sahipleri oldukça uygun fiyatlar üzerinden kurbanlıkları satıyor. Hala kurbanlık almayanlar bugün oldukça avantajlı bir fiyatla kurbanlık satın alabilirler.

Ne Zamana Kadar Kurban Kesilebilir?

İslam’ın şartlarından biri olan kurban kesmenin hükmü mezheplere gör değişiyor. Ülkemizdeki birçok kişinin mensubu olduğu Hanefi mezhebinde kurban kesimine bayramın üçüncü gününe kadar devam edilebiliyor. Üçüncü gün hava karardıktan sonra kurban kesilemiyor. Daha çok doğu illerinde yaşayan vatandaşlarımızın mensubu olduğu Şafii mezhebine göre ise kurban kesimi bayramın dördüncü gününe kadar devam edebiliyor.

Hayvancılar Kalan Hayvanları Götürmeyecek

Kurbanlık satışları genel olarak canlı kilo üzerinden yapıldı. 50 kilo gelen bir koyun 750 liraya satılırken 500 kilo gelen bir tosun en az 13 bin liraya satıldı. Yani küçükbaş hayvanlarda kilo başı ücret 15 lirayken büyükbaş hayvanlarda bu ücret 20 liradan biraz daha fazlaydı. Hayvancıların çoğu ellerindeki hayvanları bitirdi, ancak birkaç hayvanı kalanlar var. Bu hayvancılar kalan kurbanlıkları memleketlerine götürmeyecek, aksine kasaplara satacak. Kasaplar ise küçükbaş hayvanın canlı kilosunu 10, büyükbaş hayvanın canlı kilosunu ise 15 lira üzerinden alıyor. Bu nedenle hayvancılar kurbanlık fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Bugün de düşmeye devam eden kurbanlıklar yarın çok daha uygun bir fiyata satılacak, zira yarın akşam itibariyle hayvancılar memleketlerine dönmeye başlayacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın