Ana SayfaEkonomiBağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi

Bağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  4B(Bağ-kur) prim borcu sebebiyle emekli olamayan kişilere bakanlıktan müjde verildi. Emekli olamayan Bağ-kur’ luların 31 Ekim tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurmaları halinde borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre borcunu ödeyemeyecek kişiler içinde düşük faizlerle kredi imkanı tanınacak. 

  Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma ile tüm işlemleri tamam olan ve sadece Bağ-kur’a olan prim borcu sebebiyle emekli olamayan kişilerin emekli olması sağlanacak. Bunun için başvuruda bulunan kişilerin borçları yeniden hesaplanarak ödenmesi sağlanacak. Buna göre teminat gösterme işlemi yapılmadan kredi alınarak borçlar ödenebilecek.

  Yapılan açıklamada, sigortalıların prim yapılandırması yapabilmesi için yaşadıkları il ya da merkezlerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmaları istendi. Burada prim borcunun ödenmesi için alınacak belge ile kişiler Ziraat Bankalarına başvurucak. Sonrasında yapılandırılan prim borçlarının ödenmesi halinde sigortalılar Bağ-kur’ dan emekli olabilecekler. Bu yapılandırma ile 4A yaşlılık aylığı alabilecek olan kişiler, doğum ve askerlik borcunu kapatarak yaşlılık aylığı alabilecek olan kişiler emekli olabilecek. Aynı şekilde hizmet süreleri durdurulan kişilerin bu süreleri telafi etmesi halinde de emekli olarak yaşlılık aylığı alabilecekler. 

  Emeklilik İçin Beklenmeyecek

  Açıklamada şartlar yerine getirildikten ve borçlar ödendikten sonra bekleme olmadan hemen emekli olunabileceği açıklandı. Bu konuda isteyen kişiler kredi alarak borcunu hemen kapatacak. Kredi almak istemeyen kişiler ise prim borçlarını kendi imkanları ile ödeyecek. Kredi alan kişilere ödeme konusunda da kolaylıklar sağlanacak. Emekli olmak için kredi alan kişilerin bu borçları emekli olduktan sonra emekli maaşlarından kesilecek. Kesilecek olan kredi aylıkları emekli maaşından daha az şekilde hesaplanacak ve bu şekilde ödenilmesi sağlanacak. Emekli ödemelinin hemen yapılması sağlanacak.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.