Ana SayfaEkonomiBağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi

Bağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi
B

-

4B(Bağ-kur) prim borcu sebebiyle emekli olamayan kişilere bakanlıktan müjde verildi. Emekli olamayan Bağ-kur’ luların 31 Ekim tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurmaları halinde borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre borcunu ödeyemeyecek kişiler içinde düşük faizlerle kredi imkanı tanınacak. 

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma ile tüm işlemleri tamam olan ve sadece Bağ-kur’a olan prim borcu sebebiyle emekli olamayan kişilerin emekli olması sağlanacak. Bunun için başvuruda bulunan kişilerin borçları yeniden hesaplanarak ödenmesi sağlanacak. Buna göre teminat gösterme işlemi yapılmadan kredi alınarak borçlar ödenebilecek.

Yapılan açıklamada, sigortalıların prim yapılandırması yapabilmesi için yaşadıkları il ya da merkezlerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmaları istendi. Burada prim borcunun ödenmesi için alınacak belge ile kişiler Ziraat Bankalarına başvurucak. Sonrasında yapılandırılan prim borçlarının ödenmesi halinde sigortalılar Bağ-kur’ dan emekli olabilecekler. Bu yapılandırma ile 4A yaşlılık aylığı alabilecek olan kişiler, doğum ve askerlik borcunu kapatarak yaşlılık aylığı alabilecek olan kişiler emekli olabilecek. Aynı şekilde hizmet süreleri durdurulan kişilerin bu süreleri telafi etmesi halinde de emekli olarak yaşlılık aylığı alabilecekler. 

Emeklilik İçin Beklenmeyecek

Açıklamada şartlar yerine getirildikten ve borçlar ödendikten sonra bekleme olmadan hemen emekli olunabileceği açıklandı. Bu konuda isteyen kişiler kredi alarak borcunu hemen kapatacak. Kredi almak istemeyen kişiler ise prim borçlarını kendi imkanları ile ödeyecek. Kredi alan kişilere ödeme konusunda da kolaylıklar sağlanacak. Emekli olmak için kredi alan kişilerin bu borçları emekli olduktan sonra emekli maaşlarından kesilecek. Kesilecek olan kredi aylıkları emekli maaşından daha az şekilde hesaplanacak ve bu şekilde ödenilmesi sağlanacak. Emekli ödemelinin hemen yapılması sağlanacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol