Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden birisi olan İran’da ilk kez kredi kartı kullanılmaya başladı. Ülkede yaşanan ekonomik sorunlar sonrası piyasanın uzun süredir durgun olması sonucu hükümetin böyle bir karar aldığı belirtildi. Ekonomi piyasasını tekrardan harekete geçirmek için İran’da bulunan bankalar vatandaşlara kredi kartı dağıtmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bu olay ile İran vatandaşları ilk defa kredi kartı kullanabilecek.

İran gazetelerinde verilen haberde kredi kartı yasalarının Merkez Bankası tarafından düzenleneceği belirtildi. Merkez Bankası’nın düzenlediği yasalara göre kredi kartlarında en düşük limitler de belirlendi. İran’da kullanılacak kredi kartlarında en düşük limitin 2800 Dolar değerinde olan 100 milyon riyal olmasına karar verildi. Bunun altı değerlerde kredi kartı kullanımı şuan için söz konusu olmayacak.

Kredi kartları için 300 Milyon riyal değerinde limit de kullanılabilecek. Dolara göre bu tutarın 8400 dolara denk geldiği belirtildi. Merkez Bankası’nın aldığı karar neticesinde en yüksek limitli kredi kartının limiti 500 milyon riyal olacak. 500 milyon riyal 14 bin dolara denk geliyor. 

Üç Farklı Kart Limiti

İran’da yeni başlayan kredi kartı kullanımı ile vatandaşların kullanabileceği üç farklı limitli kart olacak. 100 milyon riyal, 300 milyon riyal ve 500 milyon riyal limitli bu kartlara ilerleyen günlerde daha fazla kart limitlerinin ekleneceği tahmin ediliyor.

Ülkenin piyasasında yaşanan durgunluğu yok etmek için çıkartılan kredi kartı yasasının halk tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Bu kredi kartlarının sadece İran’da kullanılacağı, uluslarası alanda kullanılmayacağı açıklandı. Ülkede kredi kartı kartı kullanan iki banka bulunduğu belirtilirken bu bankaların Bank Millet ve Ayende Bank olduğu açıklandı.

Bu bankalardan halka ilk gün içinde 12 binden fazla kredi kartı dağıtıldığı bildirildi. İran’da bilindiği üzere yalnızca ön ödemeli kart ve banka kartları kullanımına izin veriliyordu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın