Ana SayfaEkonomiMars’ta Kolonileşme İçin 200 Bin Dolar

Mars’ta Kolonileşme İçin 200 Bin Dolar
M

-

ABD merkezli uzay araştırmaları şirketi olan SpaceX geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklamalarda bulundu. SpaceX, Mars için uzun süredir hazırlıkları süren kolonileşme planıya ilgili açıklama yaptı. SpaceX konuşmasını kurucu Elon Musk Yaptı. Elon Musk açıklamasını Meksika’nın Guadalajara şehrinde düzenlenen Uluslararası Uzay Bilimi Konferansında yaptı.

Elon Musk açıklamasında Mars’ta kolonileşme sürecinin nasıl başlayacağından söz etti. Mars’ta kolonileşme kurmak için mevcut olanakların daha da geliştirilmeye çalışıldığını belirten Musk, kolonileşme amacı için roket yapmayı planladıklarını dile getirdi. Musk yapılacak roketin Mars’ta kolonileşmeyi başlatacağını savundu.

Bilindiği üzere daha önce Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Satürn 5 adını verdiği bir roket hazırlamış ve Ay’a göndermişti. Satürn 5 Ay’a 1961 ile 1975 tarihleri arasında yollanmıştı.

Space X kurucusu olan Elon Musk, kendi yapacakları roketin Satürn 5’ten en az 3 kat daha fazla büyük olacağını belirtti.

80 Günde Mars’a Yolculuk

SpaceX ile yapılacak yeni roket ile Mars’a 80 günde gidilmesinin amaçlandığı belirtildi. Buna göre roket ile 80 günün sonunda Mars’a ulaşılacak. Elon Musk konuşmasında bu sürenin ilk zamanlar 80 gün olacağını, zaman içinde Mars’a gitme süresinin 80 günden 30 güne düşürülebileceğini belirtti. Çalışmalar istenildiği düzeyde giderse Mars için ilk yolculuk 2022 yılında yapılacak ve bu bir deneme sürüşü olacak. Mars’a gerçek insan yolculuğu ise 2024 yılında tamamlanan uzay aracı ile yapılacak. 

Uzay aracı Mars yüzeyinde yakıt olarak oksijen ve metan kullanabilecek.

Mars’a gidecek uzay aracının 100 kişilik grupları götüreceği de belirtildi. Buna göre 100 kişilik gruplar Mars’a gitmek için kişi başın 200 bin dolar ödeme yapacak. 

Musk, zamanla bu fiyatın düşeceğini belirtirken Mars’ta kolonileşme sürecinin ancak 100 yılda tamamlanabileceğini açıkladı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol