Ana SayfaEkonomiZeytinyağı Sezona 18 TL ile Başladı

Zeytinyağı Sezona 18 TL ile Başladı
Z

-

Zeytinyağı sezonu açıldı. Zeytinyağı’nın yeni sezona 18 Türk lirası ile giriş yaptığı bildirildi. Edremit Körfezi’nden elde edilen zeytinyağı için fiyatlar 18 ile 22 Türk lirası arasında satışa çıkarıldı. Edremit Körfezi’nde toplamda 12 milyon zeytin ağacının yer aldığı bildirildi. Edremit Körfezi’nde zeytin hasatının hala devam ettiği bildirildi.

Edremit Körfezi’nden çıkarılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağı yeni sezona giriş yaptı. İlk alıcıları için 18 Türk lirası üzerinden satılacak zeytinyağı fiyatlarının ilerleyen dönemlerde değişmesi bekleniyor. Sezon ilerledikçe zeytinyağı fiyatlarında da artış ve düşüş yaşanacağı belirtildi.

Yeni Satışlar Başladı

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde öne çıkan bölgesi Balıkesir’in Edremit Körfezi içinde Ayvalık, Gömeç, Havran, Edremit ve Burhaniye ilçelerinin bulunduğu biliniyor. Burada zeytinyağı üretimi içinde toplamda 12 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Buradan elde edilen zeytinyağının yeni başlayan sezonunda zeytinyağının kilosunun 18 ile 22 TL arasında değiştiği açıklandı.

Zeytin hasatının hızla devam ettiği bölgede toplamda 25 bin ton zeytinyağı çıkarılması amaçlanıyor. Sezon için hasatın iyi geçtiğini belirten zeytin üreticileri topladıkları zeytinin bir kısmını zeytin yağı için ayırıyor. Zeytinyağı için ayrılmış olan zeytinler zeytinyağı elde edilecek olan fabrikaya gönderiliyor. Zeytin üreticileri topladıkları zeytinlerin bir kısmını ise kendilerine ayırıyor. Üreticilerin kendileri için ayırdıkları zeytini de yemek için kullandıkları biliniyor. Bir kısım üretici ise zeytinyağını kendisi yapıyor.

Bu sezon bir litresi en az 18 Türk lirasından satışa çıkan zeytinyağının geçen sezon kilosunun 30 Türk lirasına ulaştığı belirtiliyor. Bu sezon da fiyatların artması beklenen zeytinyağının hasatı ise sürüyor. 

25 bin ton zeytinyağı çıkarma hedefinde olan bölgede zeytin ağaçlarından bu sene çok iyi verim alındığı bildirildi. Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, zeytin sezonuna bu sene iyi başladıklarını ve durumdan dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol