Ana SayfaEkonomiMarket ve Üretici Arasında Fiyat Farkı Yükseldi

Market ve Üretici Arasında Fiyat Farkı Yükseldi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Son gıda fiyatları ile üretici ile market fiyatları arasındanki farkın yükseldiği belirtildi. Üreticiden çıkan ürünlerin marketlerde çok fazla fiyatlarla satıldığı belirtilirken en büyük farkın kuru kayısıda  görüldüğü bildirildi. 

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Eylül ayı için yaptığı üretici ve market fiyat makası ile ilgili konuşmasında, bu makasın zaman içinde daha çok büyüdüğünü dile getirdi. Konuşmasına örneklere vererek devam eden Bayraktar üreticinin elinde 6 liradan satılan kuru kayısının market fiyatının 27 lira olduğunu belirtti. Kuru kayısının marketlerde 4.6 katı fazlasına satıldığını ifade eden Bayraktar, kavun ve kuru incirin 4 .4 katına satıldığı ve patates fiyatının ise marketlerde 4.2 katında olduğunu belirtti. 

  Eylül ayında bu makas fiyatlarının Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından sürekli takip edildiğini dile getiren Bayraktar 30 ürünün takip edildiğini ve bu ürünlerde toplamda 185.9 fiyat farkı olduğunu ifade etti.

  En Yüksek Fark Kuru Kayısıda Yaşandı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Eylül ayında üretici ile market arasında yaşanan fiyat farklarının en çok kuru kayısı, patates, kuru incir ve kavunda görüldüğünü tespit ettiklerini açıkladı. 

  Kuru kayısıda market ile üretici arasında yaşanan makas farkının yüzde 356.67 belirtilirken bu farkın kavunda da yüzde 339.21 olarak görüldüğü açıklandı. Üçüncü en yüksek farkın ise kuru incirde yüzde 336.92 oranında görüldüğü belirtildi. Patates fiyatlarının da 4 katına satıldığı ve makas fark yüzdesinin 320.13 olduğu gözlendi. Domates, elma, üzüm, limon gibi meyve sebzelerde de farkın yüksek olduğu belirtildi. 

  Üreticide 26 kuruş olan patatesin markete geldikten sonra 1 lira 8 kuruşa satıldığını açıklayan Bayraktar üreticide 74 kuruş olan kabağın ise markette 2 lira 49 kuruşa satıldığını ve farkların çok fazla olduğunu ifade etti.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Denizbank Staj Başvuruları Başladı

  Denizbank staj başvuruları başladı. Denizbank'ın öğrenciler için düzenlediği ve banka iş ilanları kapsamında yayımladığı...

  Albaraka Türk, ATM Ağını Genişletiyor!

  Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası ile beraber yürüttüğü çalışmalar kapsamında ATM ağını genişletmeye devam...

  Q Yatırım Bankası ve Fimple Arasında Yeni Ortaklık!

  Q Yatırım Bankası, bankacılık altyapısı açısından tümü API’den meydana gelen bulut tabanlı özel bir...

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.