Ana SayfaEkonomiAvrasya Tüneli Yarın Açılıyor

Avrasya Tüneli Yarın Açılıyor
A

-

Göztepe ile Kazlıçeşme arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli yarın açılıyor. Açılısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı belirtildi.

26 Ağustos tarihinde açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışından sonra Avrasya Tüneli’de açılıyor. İki yakayı yer altından birleştirecek olan Avrasya Tüneli 8 Ekim 2016 tarihinde açılacak. Avrasya Tüneli ile eskiden 100 dk olan Göztepe ile Kazlıçeşme arası 15 dakika olacak.  Yap-işlet-devret modeliyle yapılan tünelin Türk- Kore ortaklığı ile ATAŞ bünyesi altında yapıldı. Yarın açılacak olan Avrasya Tüneli İstanbul Boğazı’nın altında yer alacak ve uzunluğu 14.6 kilometre olacak. 

Proje Tamamlanıyor

Avrasya Tüneli yapımı sona erdi. Yapımı süren Kazlıçeşme u dönüşü tamamlandı, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin ise tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. 7 gün 24 saat süren çalışmaların devam ettiği tünel yapımında yol işleri de bitti.  Tünelin haritasın gösterecek olan levhaların da Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem- Göztepe arasındaki yollara asıldığı belirtildi. Yer altında süren çalışmaların yanı sıra yer üstündeki çalışmalar da son hızıyla devam ediyor. Tünelin asfalt yapımının ise tamamlandığı bildirildi.

Yarın açılışa katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan makam aracı ile ilk kez tüneli kullanacak. Kendi kullanacağı makam aracı ile Anadolu Yakasından Avrupa yakasına tünel ile ilk kez geçiş yapacak isim olacak.

8 Ekim’de açılışı yapılacak Avrasya Tüneli’nin kullanımı ise 20 Aralık 2016 tarihinde başlayacak. Avrasya Tüneli’nin yapımına 2011 yılında başlanmış, 5 yıllık süreçte toplam 1 milyar 250 milyon dolar harcama yapılmıştı. İstanbul Boğazı’nın 106 metre altına yapıldığı bilinen Avrasya Tüneli’nden günde 100 bin araç geçecek. Avrasya Tüneli’nde şeritler arası ada barındıran gişe yapıları oluşturulacak ve serbest geçiş sistemi olmayacak. Geçiş ücretleri otomatik biçimde alınacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol