Mersin’de İş Fırsatı! Tam 12 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanıyor

0

Gülnar’da yapılacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) inşaat süresince 12 bin 500 kişinin, işletme süresince de ortalama 4 bin kişinin işe alınması planlanıyor.  

Mersin’e bağlı Gülnar ilçesinde inşası gerçekleştirilecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi kapsamında inşaatta çalışmak için başvuruların açılacağı tarihi dört gözle bekleyenler sürecin bir an önce başlamasını temenni ediyorlar. Rusya ile ortaklaşa yürütülecek olan projenin iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi seviyelere gelmiş olması burada çalışmak isteyenleri oldukça sevindirmişe benziyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde Türkiye’de kurulacak olan ilk nükleer santral unvanını taşıyacak olan Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nin başlaması konusunda ortak bir görüşe varılmıştı. Bu süreçte bölgede bulunan mahalle sakinleri de merakla takip ettiler. Mahallede yaşayan bir çok kişinin bu işte çalışmak istediği öğrenildi. 

Ekim ayının ilk toplantısında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi bu konuyu gündemine almıştı. Santralin inşasının yer aldığı bölgede 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı meclis üyeleri tarafından oy çokluğu kararı ile kabul görmüştü. Bu bölgede inşaat süresince 12 bin 500 kişinin işletme süresince de 4 bin kişinin işe alınması konuşulan konulardan bazıları idi.  

“İşsizlik oranını düşürecek, belli bir hareketlilik katacak” 

Bölgenin mahallelerinden olan Büyükeceli Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Ersin Bulut (28) bazı açıklamalarda bulundu. Daha önce inşaatı süren santralde çalıştığını fakat Rusya ile yaşanan uçak krizi probleminin ardından inşaatların durması sonucu işten ayrıldığını belirtti. Bulut: ” İki ülke arasında yaşanan krizler bizi maalesef mağdur etti. Uzun süre boyunca iş bulamadık, işsiz kaldık. Şu andaki süreçte iki ülkenin barışmış olması ve inşaatların tekrardan başlayacak olması bizleri çok memnun ediyor.  

Yapılacak olan bu santral ile birlikte bölgemizde işsizlik oranı ciddi derecede azalacak. Daha rahat daha mutlu bir ortam kendini gösterecek. Bölgemizde hareketliliğin artacağını düşünüyoruz. Bölgemizde bir çok genç işsiz kardeşimiz var. Bunlardan bir tanesi de benim. Bu santral hepimizin ekmek kaynağı olacak. ” dedi.  

Yine mahalle sakinlerinden Alpay Kalan hala belirsizliklerin olduğunu bir an önce bu belirsizliklerin giderilerek adımların atılması gerektiğini söyledi. Ülkeler arasında yaşanan problemlerin bu projede büyük etkiler yarattığını belirterek, birçok kişinin buraya geleceğini ve umutları bağlayarak planlar yaptığını aktardı. Bir an önce çalışmaların başlamasını temenni etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın