Soğuk savaş döneminden bu yana mesafeli ilişkilerini korumakla birlikte aralarında ciddi manada bir sorun bulunmayan Rusya ve ABD arasındaki ipler giderek geriliyor. Suriye üzerinden başlayan gerilimli ortam şimdi de ekonomiye sıçradı.

Suriye’de bir manada üstünlük mücadelesi içerisine giren ABD ve Rusya, ekonomik olarak da çetin bir rekabet halindeler. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD’yi dünyaya kriz ihraç etmekle suçladı.

Ekonomimiz İstikrarlı, Hedef Sürdürülebilir Büyüme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; sağlıklı ve istikrarlı bir ekonomik büyümenin yeni hedefleri olduğunu belirtti. Putin; “Bunun için gerekli araçları ve destekleyici unsurları yaratmamız gerekiyor. Bu bağlamda; ihracatı artırmak, kredi kaynaklarını çoğaltmak ve devlet ile iş dünyası arasındaki diyaloğu geliştirmek için gereken adımların atılması gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Rusya’da özgür bir ticaret ortamı yaratmanın, kendilerine yönelik uygulanan yaptırımlara verilecek en doğru karşılık olduğuna işaret eden Vladimir Putin; “Rus devleti olarak, ulusal önceliklerimizi doğru anlamalı ve ülkemizdeki iş ortamına maksimum özgürlük sağlamalıyız. Halkımızın refahını sağlayabilmemiz için başka bir yol görünmemektedir” dedi.

Ekonomimiz Sağlam, ABD Balon

Ülkesinin ekonomi politikasının çok katı olduğuna dair eleştirilere de yanıt veren Vladimir Putin “Parayı sıkı tuttuğumuz gerçek. Bu durum bizim tercihimiz. Zira tersini uygulayan devletlerin karşılaştıkları zorlukları hepimiz görüyoruz. ABD gibi serbest piyasa ekonomisini yanlış yorumlayan ülkeler yüzünden meydana gelen krizler sadece kendi ülkelerini değil, tüm dünyayı etkiliyor. Nitekim 2008 yılında ABD’de mortgate krizi olarak baş gösteren durum, tüm dünyaya yayılarak global çapta bir darboğaza dönüştü. Bizim bu gibi durumlara izin vermemiz mümkün değil. Balon gibi şişirilmiş bir ekonomiye sahip olmaktansa; katı ve yoğun ölçekli bir ekonomiye sahip olmak her daim daha iyidir” diye konuştu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın