Ana SayfaEkonomiBeyaz Altın Beyaz Çaydan Ucuz!

Beyaz Altın Beyaz Çaydan Ucuz!
B

-

Beyaz çay el yakıyor. Beyaz çayın kilosu 4 bin- 4 bin 500 Türk lirası arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu yıl sadece 600 kilogram üretilebildi.

Gelişen teknolojiyle birlikte hastalıklarda yakamıza yapışıyor; elimizde tuttuğumuz telefondan izlediğimiz televizyona kadar her teknolojik ürün radyasyon saçıyor. Ayrıca şehir hayatı, koşuşturma, stres derken hastalıklar yakamızı bırakmıyor.

Doğaya Döndük

İlaçların kimyasal yapısının canlı bünyesine birçok zararı olduğunu gören insanlar, alternatif tıpa yöneldi. Bitkisel çaylar, bitkisel ilaçlar doğallıklarını tamamen yitirmedikleri için kimyasal ilaçlar gibi bünyemize zarar vermiyorlar. Dolayısıyla insanlar bitkisel ilaçlara yöneliyor. Örneğin son yıllarda popüler olan bir bitki çayı var ki, vücuda çok faydalı olduğu söyleniyor, sık kullanıldığında kanser riskini azalttığı belirtiliyor; beyaz çay. Beyaz çay Türkiye’de 2014 yılında üretilmeye başlandı. Beyaz çay üretilebilmesi için 5-6 yıl AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) çalışmaları yapıldı. Daha sonra üretime başlandı. 2014 yılında 400 kilogram, 2015 yılında 350 kilogram, 2016 yılında ise 600 kilogram üretildi. Beyaz çay; yaş çayın beyaz tüylerle kaplı tepe tomurcukları henüz güneş değmeden, özenle, elle toplanarak üretiliyor. Özel yöntemlerle korunup muhafaza ediliyor. Üretici yaş beyaz çayın kilogramını 400-450 Türk lirası arasında satışa sunuyor. Kurutulmuş beyaz çayın kilogramı ise 4 bin- 4 bin 500 lira arasında değişiyor. Kurutulmuş beyaz çayın 20 gramı 80 liradan satışa sunuluyor. Beyaz çaya olan talebin aktarların ve doktorların hastalarına tavsiyesi üzerine günden güne arttığı belirtiliyor.

Yok Satıyoruz, Neyin Reklamını Yapalım?

Ayrıca Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın açıklamalarına göre yurt dışından da beyaz çay ihraç etmek isteyen birçok ülke bulunmakta. Lakin beyaz çay üretimi ne yurt içi talebe ne de yurt dışından gelen talebe yetmiyor. Beyaz çay pazarlama stratejilerini göre satılmaya çalışılsa üretimin bu talebe karşılık veremeyeceğini belirtiyor Mehmet Erdoğan. Gıda fuarlarında beyaz çayı bilerek öne çıkarmadıklarını belirten Mehmet Erdoğan; ” İyi bir tanıtımla yurt içinden ve yurt dışından 3 bin ton talep gelir” diyerek sözlerini tamamladı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol