Ana SayfaEkonomiNaci Ağbal: Başkanlık Sistemi Ekonomiyi Uçurur

Naci Ağbal: Başkanlık Sistemi Ekonomiyi Uçurur
N

-

Maliye Bakanı Naci Ağbal başkanlık sistemi geldiği takdirde ekonominin de düzeleceğini belirtti. Ağbal “Şimdi bunu konuşmak bile ekonomiyi yukarı taşıyor.” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmaları sürerken herkes başkanlık geldiğinde piyasaların buna nasıl tepki vereceğini, sektörlerin durumunun ne olacağını merak ediyor.

 

“Başkanlık” Lafı Bile Ekonomiyi Heyecanlandırıyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal politika ve ekonominin başkanlık gelmesiyle ivmesinin artış göstereceğini belirtiyor. Bakan Ağbal, başkanlık sistemi için referanduma gidildiği takdirde sandıktan “evet” oyu çıkacağını düşündüğünü dile getirdi. Başkanlık sistemiyle birlikte belirsizliklerin biteceğini vurgulayan Naci Ağbal; “Sistem değişikliğine gidildiğinde vatandaş buna olumlu bakacaktır. Bu yöndeki beklentiler ise ekonomiyi olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.

Ekonomide hızlı karar almanın en kritik konulardan biri olduğunu dile getiren Naci Ağbal, anayasa değişikliği ile başkanlık sistemi geldiği takdirde ekonomide güçlü bir karar alma yeteneğinin ortaya çıkacağını belirtti. Siyasi istikrarın önemini vurgulayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, başkanlık sisteminin güçlü bir siyasi istikrar olduğunu dile getirdi. Siyasi istikrarın ise ekonomiyi yukarı çekeceğini belirten Ağbal, “Türkiye gibi büyük bir potansiyel barındıran ülkede siyasi irade ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı. Bakan Naci Ağbal, Başkanlık sisteminin Türkiye’nin dış piyasadaki görünümünü de olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi. Çünkü parlamenter sistem yapısı itibariyle hızlı ve kesin karar almada yeterlilik sağlayamıyor. Tam anlamda güçlü bir istikrar görünümü veremiyor. Bu durum da Türkiye ile ilgili algıları aşağı çekiyor.

Başkanlık sisteminin her alanda Türkiye’yi olumlu yönde etkileyeceğini belirten Ağbal, yatırımcıların da başkanlık sistemine geçilmesini desteklediklerini ve bu durumun gerçekleşmesini adeta dört gözle beklediklerini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,349TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol