Volkswagen ile davacılarının anlaşma yolu açılıyor. Volkswagen; dava açan araç sahiplerine, ABD Adalet Bakanlığı, Federal Ticaret Komisyonu ve California Eyaleti’ne 15 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Bilindiği üzere Volkswagen firmasının adı geçen yıl hileli bir olaya karışmıştı. Volkswagen ürettiği bir kısım araçta dizel salınımı az göstermek için hile yapmıştı. Dünyanın 2. büyük otomobil firması yaklaşık bir yıl önce egzoz salınımı testinde hileli yazılım kullanarak, dizel salınımını olduğundan daha az gösterdiğini itiraf etmişti.

Olması Gerekenden 40 Kat Fazla Gaz Salınımı

Yasal koşullara göre hileli arabalar olması gerekenden 40 kat daha fazla salınım yapıyordu. Volkswagen’i global çapta zor duruma düşüren ve itibarını sarsan bu olaydan sonra şirketin CEO’su da değiştirilmişti. Bu hileli araçlardan satın alan 475 bin kişi mağdur olmuştu. Bu olay sonucunda; Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, hileli arabalardan almış bulunan araç sahipleri, California Eyaleti ve Federal Ticaret Komisyonu Volkswagen’e karşı dava açmışlardı.

Mahkeme Karar Verdi; Alman Devine 15 Milyar Dolar Ceza!

Bir yılı aşkın mahkeme süreci sonucunda karar verildi. Bir şirket anlaşması olarak Volkswagen davacılarına 15 milyar dolar tazminat ödeyecek. Hileli araçlar piyasadan toplatılacak. Volkswagen’in araç sahiplerinin avukatlarına ve bayilere ödeyeceği miktarlar gibi daha birçok gideri karşılayacağı bildirildi. Volkswagen’in toplamda ödeyeceği miktar 17 milyar dolara yaklaşacak. Volkswagen’in yetkilerinden gelen açıklamaya göre mahkemenin bu anlaşmayı onaylaması kaybedilen itibarı geri kazanmak adına önemli bir gelişme. Ancak anlaşmanın onaylanması bir ceza davası açılmasını önleyecek mi bilinmiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın