666 Milyar Dolar Ayaklandı Türkiye’ye Geldi

0

Başbakan Binali Yıldırım yabancı yatırımcılarla buluştu. Yatırımcı Danışma Konseyi’nde Başbakan Binali Yıldırım yatırımcılara Türkiye’ye güvenmeleri gerektiğini belirtirken, akıllarında ne soru varsa açık açık sorabileceklerini söyledi.

Siyasetçiler ile Türkiye’ye yatırım yapan ya da yapmayı düşünen yerli ve yabancı iş adamları 9.’su düzenlenen Yatırımcı Danışma Konseyi’nde bir araya geldi. İçerisinde Dünya Bankası, Renault, Microsoft gibi firma yetkililerinin de bulunduğu katılımcıların toplam cirosunun 666 milyar dolar olduğu bildirildi.

İş Yapana Kapımız Her Zaman Açık

Yatırımcı Danışma Konseyi Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşti. Yatırımcılara güven vermek amacıyla “Güven konusunda hiçbir tereddüdünüz olmasın.” diyerek önümüzdeki yılın Türkiye için yatırım yılı olacağını belirtti. Binali Yıldırım yatırımcıların işini kolaylaştırmayı, Türkiye’ye yatırım yapmak için uygun koşullar üretmeyi görev bildiklerini dile getirdi. Ancak bu şekilde yabancı yatırımcılar vasıtası da küresel çapta Türkiye’nin adının duyulacağını sözlerine ekledi. Başbakan yatırımcılara; yatırım yapan, istihdam sağlayan, iş başaran her yatırımcıya Türkiye’nin kapılarının her zaman açık olduğunu ifade etti.

Başbakan ekonomi politikalarına göre kimi sektörlerin teşvik edileceğini bildirdi. Genellikle katma değer vergileri yüksek olan sektörlerin teşvik edileceğini belirtirken, bu sektörler arasında kimya, lojistik ve bilişim sektörleri de bulunan toplam 7 alan olduğunu bildirdi. Gelecek yıllarda ekonomide yüzde 5’lik bir büyüme planladıklarını bildiren Binali Yıldırım, yüzde 3’ün altında kalan bir büyümenin istihdamı yeteri kadar artıramayacağını belirtti.

Konuşmasında yaklaşık 7 milyar dolarlık bir yatırım olan İstanbul Finans Merkezi hakkında da açıklamada bulunan başbakan, merkezin inşaatı ve kurulması için alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İstanbul Finans Merkezi’nin önce bölgesel ilerleyen zamanlarda ise küresel çapta işlem yapacağı belirtildi. Finans merkezinin 2020 yılında tamamlanacağını belirten Başbakan Binali Yıldırım; tamamlandığında ise günde yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret edeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın