Ana SayfaEkonomiBu Yıl Pamuğun Kozası Altından

Bu Yıl Pamuğun Kozası Altından
B

-

2016 pamuğun altın yılı oldu. Beyaz altın diye tabir edilen pamuk çiftçinin yüzünü güldürdü. Yağmurların gecikmesiyle rahat toplama zamanı bulan pamuk üreticisi, ürünün kalitesinden de gayet memnun oldu.

Ülkemizde günden güne gelişen pamuk sektörü, üretim alanını da genişletti. Önceden Ege Bölgesi’nde yetiştirilen pamuk daha sonra üretim alanını Akdeniz Bölgesi’ne çekti.

Güneydoğu Anadolu Liderliği Aldı

Ege Bölgesi’nde ticari açıdan önemli farklı ürünler yetiştirilebilmesi ve Akdeniz Bölgesi’nin güneş alma süresi daha uzun olmasından ve pamuk üretimine uygun alanlar sağlamasından dolayı pamuk yetiştiriciliği Akdeniz Bölgesi’ne kaydı. Daha sonra ise Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) hayata geçirilmesiyle pamuk üretimi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne kaydı. Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulama alanları genişledi. Coğrafi konumundan dolayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi güneşli gün sayısının fazla olması, yağmurun geç yağması gibi özelliklere sahip. Bu özellikler de pamuk üretmek için uygun koşulları ifade ediyor. Bu sayede Güneydoğu Anadolu Bölgesi pamuk üretiminde Türkiye’de ilk sırayı almış durumda. Özellikle Şanlıurfa civarında oldukça kaliteli pamuk üretimi yapılmakta.

Son yıllarda olumsuz hava koşullarından dolayı pamuk zor zamanlar geçirdi. Pamuk üretiminde sıkıntılı zamanlar geçiren çiftçinin yüzü bu yıl güldü. Yağmurların geç kalması ve yazın kurak geçmesiyle çiftçi kaliteli pamuk üretebildi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu yapmış olduğu açıklamada, 2016 yılının pamuk üretiminde altın yıl olduğunu ifade etti. Bu yıl verim, kalite ve temizlik açısından dış ticarette yer bulacak pamuğun üretildiğini belirtti. Eyyüpoğlu “Ayrıca pamuğa iyi fiyat verildi. Bu yıl piyasada pamuk 2-2,5 lira fiyatla alıcı buldu” dedi. Bu yıl dünya standartlarında pamuğun yaklaşık yüzde 45’ini ürettiklerini belirten Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı, devletin desteğinin de çiftçiye büyük katkı sağladığını söyledi. Ahmet Eyyüpoğlu; pamuk üreticisi güzel bir yıl geçirirken ülke ekonomisi için de büyük katkı sağlandığını sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol