Anasayfa Ekonomi Petrole 10 Milyar Dolar Daha Az Ödedik!

Petrole 10 Milyar Dolar Daha Az Ödedik!

Ülkemizin dış ticaret açığının başlıca sebebi enerji ithalatıdır. Ülkemizde doğal enerji kaynaklarının (petrol, doğalgaz…) az miktarda bulunması nedeni ile bu alanda çok yüksek oranlarda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Buna paralel olarak da petrol fiyatlarının son üç yılda düşük seyretmesinden en fazla faydalanan ülkelerden biri konumundayız.

Türkiye’de 2016’nın ilk 9 aylık döneminde toplam 146 milyar 254 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Bu ithalatın yaklaşık yüzde 15’lik kısmını toplamda 19 milyar 538 milyon dolar ödediğimiz petrol ve türevleri oluşturmakta.

Geçen Yıl Petrolün Toplam İthalattaki Payı Yüzde 25’e Yakındı

Bu yıl ithalatın yüzde 15’e yaklaşan kısmını kapsayan petrol ve türevleri, geçtiğimiz yıl ithalat rakamlarının yaklaşık yüzde 25’lik kısmını oluşturuyordu. 2015’in ilk 9 aylık döneminde 29 milyar 389 milyon dolar olan Türkiye’nin enerji ithalatı, bu yılın aynı döneminde tam yüzde 33 azalış göstererek 19 milyar 538 milyon dolar seviyesine geriledi.

2016’nın yıl sonuna kadar Türkiye’nin toplam 200 milyar dolarlık ithalat yapacağı ön görülürken, bunun 27 milyar 500 milyon dolarının enerji ithalatı için harcanacağı tahmin edilmektedir. 2015 yılının tamamında 37 milyar 800 milyon dolarlık enerji ithal eden ülkemizin bu yıl 27 milyar 500 milyon dolar seviyesinde kalacak olması ile dışa ödenen rakam 10 milyar 300 milyon dolar azalmış olacak.

Enerjide çok büyük oranlarda dışa bağımlı olan ülkemizin petrol fiyatlarındaki azalış sayesinde kasasında kalacak bu meblağ doğrudan tasarruf edilmiş sayılacaktır. Dünyada gelecek yıl petrol fiyatlarında kısmi artışın beklendiği göz önünde bulundurulduğunda; ülkemizin enerji faturasının da tekrar eski seviyelerine ulaşacağı ön görülmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

sixteen + 2 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,768BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,053TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler