Ana SayfaEkonomi100 Ürün Zamlandı, Sivri Biber Fark Attı!

100 Ürün Zamlandı, Sivri Biber Fark Attı!
1

-

Ekim ayının sonlanması ile birlikte rakamsal değerlendirmelerde birbiri ardına gelmeye başladı. İhracattan ithalata kadar, şirketlerin cirolarından bankaların karlarına kadar bir çok alanda rakamsal veriler kamuoyu ile paylaşılıyor. Ekim ayı enflasyon rakamları da bunlardan biri.

Geçen ay özellikle İstanbul özelinde gerçekleşen fiyatları İstanbul Ticaret Odası araştırarak bir rapor hazırladı. Bu rapora göre Ekim ayında tam 100 ürünün fiyatı arttı. Bu ürünlerden en çok zamlanan ise sivri biber oldu.

100 Üründe Zam, 33 Üründe İndirim!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından piyasaların şeffaflığını korumak ve kamuoyunu aydınlatmak hedefi ile, geçen Ekim ayında İstanbul’da perakende fiyat değişimlerini inceleyerek rapor haline getirdi. Raporda geçen ay fiyatı en fazla artan ve azalan ürünler açıklanırken, bu ürünlerin listesine de yer verildi. Buna göre söz konusu raporda yer alan toplam 242 ürünün 100’ü bir önceki aya göre zamlandı. 33 ürünün fiyatı ise Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında azaldı. Bir aylık zaman diliminde 110 ürünün fiyatında herhangi bir değişiklik ise gözlemlenmedi.

100 ürünün artış gösterdiği listede başı sivri biber çekti. Sivri biber bir önceki aya göre arzın da azalmasının etkisi ile yüzde 40 oranında zamlandı.  Zam sıralamasında ikinciliği yüzde 39 ile salatalık alırken üçüncülüğün sahibi yüzde 31 ile kabak oldu.

Geçtiğimiz aylarda zam rekorları kıran limonun kilogram fiyatı yer yer 10 liraya kadar çıkmıştı. Ekim ayında ise limon, fiyatı en çok düşüş gösteren ürün oldu. Limonun fiyatında yüzde 28’e varan gerileme yaşandı. Aynı dönemde lahananın fiyatı yüzde 16 azalırken, pırasa ve ıspanağın fiyatı da yüzde 12 oranında geriledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
2,397TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol